Velünk töretné meg a szankciókat Oroszország

külföld

Erőteljes lobbizásba kezdett Moszkva, hogy megakadályozza az uniós szankciók megosszabbítását Oroszország ellen. Három helyen próbálkoznak a legerősebben: Magyarországon, Cipruson és Olaszországban - írja az Euobserver.

Az EU több menetben hozott szankciókat az orosz-ukrán konfliktusban. Először Viktor Janukovics oroszbarát volt ukrán elnök és munkatársai nyugati bankszámláit fagyasztották be, majd a Krím-félsziget megszállásában érintett orosz tisztviselők következtek, szintén számlabefagyasztással és a beutazásukat is megtiltották az EU-területére. Ezeknél nagyobb csapást jelenthetett a maláj utasszállító lelölvése után hozott szankció, amiben orosz bankok és energiacégek külföldi tőkéhez jutását akadályozták meg. A szankciók különböző időpontokban járnak le jövő tavasztól nyárig. Meghosszabbításukhoz egyhangú döntésre van szükség. És itt lát esélyt bennünk is Oroszország.

Az Euoserver forrása szerint Ciprus és Magyarország szeretné leginkább az Oroszország elleni tilalmak teljes körú felülvizsgálatát. Részleges visszavonásra hajlik Görögország, Olaszország és Szlovákia, ingaodznak a csehek, még nem döntött Németország és Franciaország. Nem lazítana Lengyelország, Svédország, Nagy-Britannia és a balti államok.

A lap megkérdezte a magyar külügyet, de nem kapott választ. Így az újság az eddigi magyar reakciókat, Orbánnak az orosz szankciók értelmét megkérdőjelező, és az amerikaiakkal, az EU-val való konfliktusokat emlegette fel.

Akármi is lesz ezekben az ügyekben, az EU kemény próbál maradni az orosz által bekebelezett Krím-félsziget esetében. A Krímen folytatott kereskedelmi tevékenység és a közlekedési és infrastrukturális fejlesztések tiltása a cél.