Szerdán felfüggesztették a leggazdagabb kínai, Li Ho-csün Hanergy nevű napelemgyártó cége részvényeinek kereskedését a hongkongi tőzsdén. De még mielőtt felfüggesztették volna, a részvények már 47 százalékot vesztettek értékükből, vagyis a cég kapitalizációja egy óra alatt 18,6 milliárd dollárral csökkent.
Li a Hanergy 80 százalékát birtokolja, így ő maga egy óra alatt 15 milliárd dollárt (~4140 milliárd forintot) bukott.
Hogy mi történt, az nem teljesen világos. A részvények kereskedését egy "bennfentes információkat" is tartalmazó közlemény várható kiadása miatt függesztették fel, de ezt azóta sem adták ki. Ez, ha lehet, csak fokozta a zavart.
A megmagyarázhatatlan események sora csütörtökön is folytatódott, ma egy másik kínai milliárdos, Pan Szu-tung bukott nagyot, két cége, a Goldin Financial és a Goldin Properties árfolyama 40 százaléknál is nagyobbat zuhant. Ezek a cégek a Hanergyvel szemben kommunikálnak, bár csak azt tudták közölni, hogy
fogalmuk sincs, miért zuhan az árfolyamuk, és nincs semmi bejelentenivalójuk.
Li cége, a Hanergy miatt már hónapok óta aggódnak az elemzők és a regulátorok, akik nem találtak logikus magyarázatot a cég papírjainak eddigi szárnyalására. Egy New York-i befektetési elemző cég, a Bespoke Investment szerint "a Hanergy története zavaros katyvasz". A cég papírjai egy év alatt 625 százalékot erősödtek, így a napelemgyártó kapitalizációja hétszerese lett a legnagyobb amerikai napenergia-cégének, a First Solarnak. Ez a gyors növekedés felvetette a tőkepiaci manipuláció gyanúját, amit csak fokozott, hogy az év elején kiderült, hogy a legnagyobb megrendelője az anyavállalata, a Hanergy Holding Group, aminek szintén Li a tulajdonosa. A Reuters értesülései szerint a hongkongi tőzsdefelügyelet már hetek óta vizsgálja a piaci manipuláció gyanúját. (Via CNN)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.