A márciusi Budapest Science Meetup-on Raffai Péter (ELTE TTK, Atomfizikai Tanszék), aki kutatócsoportjával maga is részt vett a gravitációs hullámok megtalálásában, a felfedezés módjáról, jelentőségéről és a gravitációs hullámok fizikai alapjairól tartott előadást.
Az előadó összefoglalója:
Albert Einstein egy pontosan 100 éve közölt publikációjában mutatott rá elméleti úton a gravitációs hullámok létezésére és tulajdonságaira. Jóllehet a hullámok létezése közvetett bizonyítékokkal már az elmúlt évtizedekben igazolást nyert, a közvetlen észlelés csak 100 év technológiai fejlődése nyomán, tavaly valósulhatott meg. 2015. szeptember 14-én az Egyesült Államok Hanford és Livingston városai mellett megépült LIGO gravitációshullám-detektorok két, egymással összeolvadó fekete lyuk gravitációs hullámait észlelték. Az észlelés nem csak Einstein jóslatának közvetlen bizonyítéka, de egy feketelyuk-kettősrendszer első megfigyelése, és a gravitációshullám-detektorok működőképességének sikeres demonstrációja is. Az észlelés a csillagászat új ágának megszületését jelenti: a világegyetem immár gravitációs hullámokon keresztül is megfigyelhető. A közeljövőben várható további észlelések már ismert forrásokról nyújtanak majd más módon ki nem nyerhető, új információkat, a gravitációshullám-detektorok működése pedig további, még ismeretlen források felfedezésének lehetőségét is magában rejti.
Miután a parlamentben jelentette be a Tisztítótűz művelet elindítását, a miniszterelnök élőben válaszol kérdéseinkre.
„Résen kell lenni” – Magyar Péter szerint erre figyelmezették a régi motorosnak számító uniós vezetők az első EU-csúcsa előtt. Az új miniszterelnök azt ígérte, hogy bármilyen hosszú is lesz az éjszaka, nem fog kimenni kávézni.
Bánja-e, hogy a nagy víziók helyett nem fordított nagyobb figyelmet a rábízott államra inkább? – kérdeztük a volt miniszterelnököt Brüsszelben. Szerinte el kell dönteni, hogy házmester vagy miniszterelnök az ember.
A vereség óta jóval készségesebben nyilatkoznak a fideszesek, mint korábban. Megpróbáltuk megtudni, mi van az Orbán-korszakon túl.
Az én dolgom, hogy ne történhessen olyan, hogy Magyarország amiatt bukik egy eurocentet is, mert valamilyen döntést nem hoztunk meg időben – mondta első miniszteri nagyinterjújában Vitézy Dávid. A közlekedési és beruházási miniszter kijelentette, felperzselt földet örökölt Lázár Jánostól.