Az orosz állam ugyan rekordméretű energiabevételeiből még fenn tudja tartani a társadalmi békét, de azért egyre több érzékelhető jele van a szankcióknak is.
Ma került fel a Youtubre a "Gyenyiszov - football és élet február 24. után" című csaknem két órás riportfilm, amiben Igor Gyenyiszov, az orosz fociválogatott egykori csapatkapitánya a háború abbahagyására szólította Vlagyimir Putyin orosz elnököt. "Ezek katasztrovális történések. Szörnyűek. Nem tudom, hogy ezért lecsuknak-e, vagy megölnek, de azt mondom, ami van" - emelt ki egy rövidke részletet Gyenyiszov mondandójából Pjotr Sauer, a Guardian újságírója.
mondta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által életre hívott Ukrajnai Vizsgálóbizottság norvég elnöke, Erik Møse az Ukrajnában tett első, tíznapos látogatása után tartott sajtótájékoztatóján. A vizsgálóbizottság szeptemberben számol majd be tapasztalatairól az Emberi Jogi Tanácsban, addig további bizonyítékokat gyűjt és igyekszik megerősíteni a tanúktól hallottakat.
Legalábbis a város polgármestere, Olekszandr Sztrjuk szerint. A Telegramon közzétett beszámolőja alapján az ukrán erők továbbra is tartják a város ipari negyedét, és a hidak felrobbantása ellenére is fenntartják a kapcsolatot a Donyec túlpartján álló Liszicsanszkkal. "A hidak felrobbantása komplikálja a helyzetet, de vannak útvonalak a visszavonulásra, még ha veszélyesek is. A város nincs teljesen elvágva" - írta.
"Erőfeszítéseket teszünk, hogy az ellenséget visszaszorítsuk a város központja felé" - írta. Szerinte ez a helyzet "állandósult, részsikerek és taktikai visszavonulások váltják egymást". (Via The Guardian)
Anyagháborúvá alakult az oroszok ukrajnai inváziója, amiben érvényesül az orosz hadsereg anyagi erőfölénye. Ezen a nyugati fegyverszállítások változtathatnak, amennyiben Európa belátja, hogy jobb hátországnak maradni, mint Ukrajna vereségével frontvonalba kerülni.
"Nem lazíthatunk, nem veszíthetünk az erőnkből. A tét túl nagy. Fokozni kell közös elkötelezettségünket, amivel biztosíthatjuk, hogy Ukrajna képes legyen megvédeni magát, a polgárait és a területét" - jelentette ki Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter Brüsszelben, ahol ötven ország részvételével tartanak újabb donorkonferenciát az ukrán haderő felfegyverzéséről. Austin szerint "sorsfordító pillanatához" ért a háború Szeverodoneckben, ahol az oroszok nagy hatótávolságú fegyverekkel próbálják megtörni az ukránokat.
Austin szavai egybecsengenek az ukrán kérésekkel. Ukrajna vezetői már hetek óta kérik, hogy a nyugati szövetségesek minél gyorsabban lássák el őket nagy hatótávolságú tüzérségi rendszerekkel, hogy fel tudják tartóztatni az orosz hadsereget, amely a hírszerzésük becslései szerint 10-15-szörös fölényt élvez csöves tüzérségben. És egybecseng azzal is, amit mai frontbeszámolónkban írtam. (Via The Guardian)
A BBC riporterei megtalálták Bábuska Z-t. A 69 éves Anna Ivanovna Velika Danyilivkában, egy Harkivhoz közeli faluban él, és csak mostanában szembesül a világhírrel. Abszurd történetét, vagyis azt, hogy hogyan vált egy idős ukrán asszony az orosz propaganda szürreális eszközévé, Boros Juli már május elején megírta. Most a BBC riporterei végre magával az érintettel is beszélni tudtak.
Joe Biden amerikai elnök kedden, egy philadelphiai szakszervezeti kongresszuson beszélt arról, hogy ideiglenes silókat építenek az ukrán határ mentén, többek között Lengyelországban, hogy ezzel is elősegítsék a háború sújtotta országból származó gabona exportját - írja a Reuters hírügynökség.
„Szorosan együttműködök európai partnereinkkel, hogy 20 millió tonna Ukrajnában rekedt gabonát juttassunk ki a piacra, hogy segítsünk csökkenteni az élelmiszerárakat” - mondta Biden. A tengeri szállítás jelenleg nem lehetséges.
Biden arról beszélt, az Egyesült Államok egy olyan terven dolgozik, melynek célja, hogy a gabonát vasúton juttassák ki Ukrajnából, de megjegyezte, hogy az ukrán vasúti nyomtávok eltérnek az európaiaktól, ezért a gabonát a határon át kell rakni különböző vonatokra. A gabonát ezekből az ukrán vasúti kocsikból át lehetne rakni az új silókba, aztán európai tehervagonokba, így eljutna a tengerhez, aztán a világ másik végébe.
„De ez időbe telik” - tette hozzá.
Mióta Oroszország lerohanta Ukrajnát, és blokád alá vette a fekete-tengeri kikötőket, a gabonaszállítások akadoznak, és több mint 20 millió tonna gabona rekedt a silókban. Mivel Oroszország tengeri aknákat telepített, 84 külföldi hajó rekedt az ukrán kikötőkben - fedélzetükön gabonaszállítmányokkal.