Budapesti színházigazgatók szerint megszűnés fenyegeti a Kolibri Színházat a felülről kinevezett igazgató miatt

belföld
január 24., 17:18

Megszűnés fenyegeti Budapest egyetlen professzionális, több évtizedes konzekvens munkával felépített gyermek- és ifjúsági színházát, a Kolibri Színházat, olvasható a Szabad Tér Színház, a Trafó, az Örkény Színház, a Radnóti Színház és a Katona József Színház igazgatója közös közleményében.

Az ügy előzménye, hogy a Magyar Színháztól viharos körülmények között távozó Zalán Jánost nevezte ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter Kolibri Színház élére. A Kulturális és Innovációs Minisztérium ismeretlen tettes(ek) ellen tett feljelentést tavaly májusban Pesti Magyar Színház ügyében. Mindez egy belső ellenőrzés alapján történt, amit a KIM soron kívül folytatott le a színház működési problémái miatt, még abban az időszakban, 2022. január 1. és 2024 márciusa között, amikor Zalán János volt a színház igazgatója. A feljelentés szerint a vizsgálat során olyan dolgokat tártak fel, amelyek beletartozhatnak a költségvetési csalás, a számvitel rendjének megsértése és a hűtlen kezelés bűntettének körébe.

A Kolibri Színház társulata már akkor nyílt levéllel fordult a nyilvánossághoz, amikor Zalán Jánost még csak jelölték az igazgatói posztra, amelyben azt nehezményezték, hogy Zalán korábban sosem dolgozott a színházban. Az ülésen hiába kapott Zalán csupán egyetlen szavazatot, a HVG-nek több forrásból megerősítették, hogy a november 25-én összeült bizottság az ő kinevezését ajánlotta a kulturális és innovációs miniszternek. Hankó Balázs végül ki is nevezte egészen 2030-ig Zalán Jánost, a társulat megdöbbent és újabb nyílt levelet írt. A Tisza Párt azt ígérte, hogy a fővárosi közgyűlés elé viszik az ügyet, Karácsony Gergely pedig tájékoztatást kért Hankó Balázstól.

Ehhez csatlakozott most közös közleményben Benkő Nóra, Erdődi Katalin, Gáspár Máté, Kováts Adél, Mácsai Pál és Máté Gábor színházigazgatók is.

„A fővárosi fenntartású színházak vezetőiként aggodalommal figyeljük a Kolibri Színház igazgatóválasztása nyomán kialakuló helyzetet. A kinevezett igazgató pályázatából kirajzolódó koncepció nem felel meg sem a pályázati kiírásban rögzített profilnak, sem az épület adottságainak, ezért Budapest egyetlen professzionális, több évtizedes konzekvens munkával felépített gyermek- és ifjúsági színházának megszűnésével fenyeget” - írják.

Mint írják, meggyőződésük, hogy a fővárosnak szüksége van egy esztétikai, pedagógiai és történetmesélési programját tekintve autonóm, európai orientációjú gyermek és ifjúsági színházra. Szerintük a főváros gyermek- és felnőttközössége akkor jár a legjobban, ha továbbra is megmarad annak, amivé hosszú évek odaadó munkájával vált: varázslatos mesékre, szabad gondolatokra és bátor kísérletekre nyitott találkozóhelynek.

A színházi vezetők szerint a Kolibrinek meg kell őriznie a jelenleg profilját és értékeit. „Ez a jelenlegi fenntartó minisztérium, a Kolibri épületének és az abban a kulturális közszolgáltatást végző nonprofit kft.-nek tulajdonosi jogait egyként és kizárólagosan gyakorló Fővárosi Önkormányzat képviselői és vezetői, valamint a jövő generációinak művészeti nevelése iránt elhivatott szakma és közönség közös felelőssége. Bízunk benne, hogy álláspontunkhoz mind többen tevőlegesen csatlakoznak, s ezáltal még elkerülhető a most kibontakozni látszó értékvesztés.” (hvg.hu)