Nem történt még ilyen: két egymást követő évben csökkent az ipari termelés

gazdaság
február 06., 09:23

A rendre rossz teljesítményről árulkodó havi adatközlések után nem nagy meglepetés, hogy 2024 egészét tekintve csökkent az ipari termelés volumene. A KSH első becslése szerint tavaly 4 százalékkal maradt el az előző évitől a termelés, miközben már 2023-ban is 5,5 százalékos volt a visszaesés mértéke.

Ennyire rossz teljesítményre, hogy két egymást követő évben zsugorodjon az ipar termelése, az elmúlt évtizedekben nem volt példa.

Egyáltalán, negatív adatot is nagyon ritkán lehetett látni. 2009-ben, a hitelpiaci válság idején csökkent eddig a termelés, emellett 2012-ben, majd 2020-ban a covidjárvány miatt, aztán 2023-ban.

link Forrás

A KSH szerint csak a decembert nézve az előző év azonos időszakához képest a nyers adat szerint 5,3, szezonálisan és naptárhatással megtisztítva 6,4 százalékkal maradt el a termelés. Bár ez még csak az első becslés, és a részletes statisztikát csak egy hét múlva közli a hivatal, annyit előzetesen elárultak, hogy a magyar gazdaság (és egyben az ipar) húzóágazata jelentette a legnagyobb problémát. A csökkenéshez leginkább a járműgyártás és az akkugyártás visszaesése járult hozzá, miközben a számítógép, elektronikai, optikai termék, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása növekedett.

link Forrás

Az ipar tavalyi problémáit már év elején látni lehetett, hiszen folyamatosan mínuszokról számolt be a KSH, ez alól egyedül a február volt kivétel, amikor az ágazatnak sikerült szerény 1,4 százalékos növekedést összehozni. Az év vége annyira pocsék lett, hogy a decemberi 5,3 százalékos mínusz 2024 egyik legrosszabb teljesítménye, ennél nagyobb visszaesésre csak júliusban volt példa, akkor 6,4 százalékkal esett vissza a volumen.

A KSH szerint a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás novemberhez képest 1,8 százalékkal csökkent.