Mfor: Jelen állás szerint áfás számlát kell kérniük a nyugdíjasoknak a kisboltokban, ha vissza akarják kapni a pénzt

gazdaság
február 28., 10:28

A nagy kereskedelmi láncokban nem lesz nehéz kimutatni, hogy a tejtermékek, illetve zöldségek és gyümölcsök áfájából mennyi jár vissza egy nyugdíjasnak, a kisebb boltokban viszont már nem ez a helyzet.

Ott ugyanis nincs megfelelő informatikai rendszer, az online pénztárgépek pedig csak a pénzmozgásokat és azok áfatartalmát rögzítik, a tételeket nem veszik külön – hívta fel a figyelmet a problémára az Mfor.

Ezek a gépek az azonos áfakulcs alá tartozó termékeket egyben számolják, és „gyűjtők, vagy áfagyűjtők” néven szerepeltetik a blokkon.

Egy átlagos kis boltban a 27 százalékos áfagyűjtőben a zöldség és gyümölcs mellett a többi között az üdítők, fűszerek, konzervek, édességek és a kávék is benne vannak, ahogy az 5 százalékosban a tejtermékek mellett ott vannak a tojás- és húskészítmények is.

Vagyis nem tudni, mennyiért vett a nyugdíjas olyan terméket, ami után visszajárna az áfa. A rendszert tesztelték is egy agglomerációs pékségben, és pont azt mutatta a blokk, amit vártak.

photo_camera Fotó: Mint Images via AFP

A lap megkereste a Nemzetgazdasági Minisztériumot, hogy a kis boltok és mozgóárusok hogyan oldják meg az áfa-visszatérítést, de nem kaptak választ. Úgyhogy az Mfor szerint pillanatnyilag az lehet a megoldás, hogy a nyugdíjasok részére áfás számlát állít ki a kisbolt, amin rajta lesznek az eladott termékek.

Az így kiállított bizonylatot az onlineszámla-rendszerbe feltöltve ki lehet válogatni, milyen termékek után jár vissza az áfa az időseknek. Ez nagyon komolyan növeli az adminisztrációs terheket.

A kormány eddig azt kommunikálta, nagyon egyszerű lesz minden: a nyugdíjasok kapnak egy kártyát, azt a vásárlásnál leolvassák a pénztárban, a következő nyugdíjjal visszakapják a pénzt.

link Forrás

A pontos összeg sincs még meg, Orbán Viktor pénteken is csak annyit mondott, 10-15 ezer járhat vissza havonta.