Írország a jövőben az ENSZ BT határozata nélkül is külföldre vezényelhetne katonákat

külföld
március 04., 20:19

Az ír kormány által kedden kezdeményezett törvénymódosítás alapján Írország a jövőben az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazása nélkül is vezényelhetne katonákat külföldre.

A dublini védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a javaslat az úgynevezett hármas biztosíték (Triple Lock) rendszerének módosítását célozza: ez alapján ír katonákat most csak az ENSZ BT felhatalmazásával lehet külföldre vezényelni, de ehhez szükséges az ír kormány és az ír parlament jóváhagyása is.

A dublini védelmi tárca szerint a kormány által beterjesztett módosítási javaslat alapján a jövőben már nem lenne szükség a Biztonsági Tanács felhatalmazására ahhoz, hogy Dublin külföldi feladatok végrehajtására, mindenekelőtt békefenntartói tevékenységre vezényeljen ír katonákat.

A minisztériumi tájékoztatás megfogalmazása szerint az elfogadása esetén a törvénymódosítás szélesítené Írország lehetőségét független külpolitikájának érvényesítésére, mivel megvonná az ENSZ BT állandó tagországaitól az ír szuverén nemzetállami döntések megvétózásának jogát.

Micheál Martin ír miniszterelnök a dublini parlamentben, a módosítási javaslatot beterjesztve azt mondta: Oroszországot, Kínát, de még az USA-t sem illetheti meg vétójog abban a kérdésben, hogy Írország hova vezényelheti katonáit béketeremtésre szolgáló feladatokkal.

Micheál Martin ír miniszterlenök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2025. február 27-én Írországban.
photo_camera Micheál Martin ír miniszterlenök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2025. február 27-én Írországban. Fotó: UKRAINIAN PRESIDENTIAL OFFICE/Anadolu via AFP

Martin a Biztonsági Tanács két további állandó tagországát, Nagy-Britanniát és Franciaországot nem említette.

Simon Harris ír védelmi miniszter, aki a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betölti, a tárca előterjesztéséről azt mondta: a jelenlegi Triple Lock alapján „az Oroszországhoz hasonló országok” megvétózhatják Írország részvételét külföldi feladatok végrehajtásában, márpedig Dublin nem gondolja, hogy Vlagyimir Putyinnak „vagy más vezetőknek” vétójogot kellene biztosítani ebben a kérdésben.

Az ír védelmi miniszter közölte, hogy Írország a régre visszanyúló katonai semlegesség alapján nem tagja egyetlen katonai szövetségnek sem, és a törvénymódosítási javaslat ezt semmiféle módon nem befolyásolja. De Harris szerint Európában új korszak kezdődött, amiben Írországnak is jelentős új biztonsági és védelmi kihívásokkal kell szembenéznie, és az ír kormánynak a legmegfelelőbb válaszintézkedéseket kell kialakítania. (MTI)