Mégsem küldik börtönbe Magyarország egyik legismertebb gyermekpszichiátriai szakértőjét

belföld
március 06., 12:26

A Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön másodfokú, ismét elmarasztaló ítéletet hirdetett Sófi Gyula igazságügyi gyermekpszichiátriai szakértő ügyében. Sófi Gyulát, aki a vádban szereplő időszakban a Heim Pál Gyermekkórház pszichiátriai osztályának vezetője volt, a Fővárosi Törvényszék januárban első fokon két és fél év letöltendő börtönbüntetésre, közügyektől eltiltásra és öt év igazságügyi szakértői feladatoktól való eltiltásra ítélte.

Ez a büntetés súlyosabb volt annál is, mint amit az ügyészség eredetileg kért, a vádhatóság ugyanis akkor még felfüggesztett szabadságvesztéssel beérte volna.

photo_camera Sófi Gyula az első fokú tárgyaláson Fotó: Németh Dániel/444

Öt évig nem dolgozhat szakértőként

Most az ítélőtábla megváltoztatta a törvényszék ítéletét, és a büntetést két év, öt év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre enyhítette. A közügyektől eltiltást mellőzte, az öt évre szóló foglalkozástól eltiltást - ami nem a gyermekpszichiáteri munkájára, hanem az igazságügyi szakértői feladatok teljesítésére vonatkozik - viszont meghagyta.

A törvényszék januárban két bűncselekményt látott megvalósulni: a hatósági eljárásban történő vesztegetést és a büntetőügyben elkövetett hamis tanúzásra felhívást. Az ítélőtábla most ezt is másként látta, szerintük ami történt, az csak vesztegetés bírósági vagy hatósági eljárásban bűntettének minősül.

photo_camera Sófi Gyula (középen) és ügyvédje, Jován László az első fokú tárgyaláson Fotó: Németh Dániel/444

Az első fokon megállapított, és másodfokon is megalapozottnak talált tényállás szerint a következő eset történt meg: Sófi igazságügyi szakvéleményt készített egy kisfiúról, akinek az apja szexuális abúzus miatt feljelentette az anyát. A szakvéleménye nyitva hagyta a kérdést, hogy valóban történt-e abúzus, az szerepelt benne, hogy kétséget kizáróan nem állapítható meg, de akár igaz is lehet. Ezek után évekkel később Sófi Heim Pál kórházbeli beosztottját rendelték ki ugyanennek a kisfiúnak a vizsgálatára. Ő pszichológusként arra jutott, hogy kizárható az abúzus. Sófi ekkoriban, 2020 januárjában telefonon érdeklődött az ügy állásáról, mire beosztottjától azt a választ kapta, hogy „nullás az ügy”.

Pár nappal később aztán Sófi a kórházban behívta a pszichológust egy szobába, ahol csak ketten voltak, és közölte, hogy a gyerek édesapjának „sokat megérne” egy neki kedvező szakvélemény. Egy papírlapra pedig ráírta, hogy 1 vagy 2 millió, és a lapot úgy helyezte el, hogy beosztottja ezt jól lássa. Ő zavarában, hirtelenjében csak annyit bírt mondta: „Gyula, ezek nem a te barátaid.”

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Légy része a közösségünknek, segítsd az újság működését!

Már előfizetőnk vagy? Jelentkezz be!