
Szombat délután ismét leállt Budapesten a mentésirányítás rendszere. A rendszerleállás 13:45-kor kezdődött, Székesfehérvár próbált helyettesíteni, írja a Facebookon Kunetz Zsombor egészségügyi szakértő, a Röntgen blog szerzője. A mentőszolgálati rendszerhiba tehát pont akkor volt, amikor az egészségügyi dolgozók a Kossuth téren demonstráltak az ágazat áldatlan viszonyai miatt az orvosi kamara és az orvosszakszervezet szervezésében.
Kunetz azt írja: ez a leállás „erős félórás volt”. Egy-egy ilyen probléma „rendkívül bonyolulttá teszi a mentőfeladatok felvételét és kiadását”, ami tovább növeli a bajba jutottak várakozási idejét, és így a mentők „amúgy sem rózsás” kiérkezési idejét (a kiérkezési időkről itt írt a blogján). A szakember posztja szerint most egyes megyék vették fel a feladatokat, „amelyeket Székesfehérvárnak továbbítottak, ahonnan diktálták rádión Budapestnek”. Vagyis egy-egy mentőhívás „három megyének adott munkát, veszélyeztetve az ottani ellátást is”. Kunetz szerint az eset újabb jele annak, hogy csődben van az Országos Mentőszolgálat.
A szakértő legutóbb két napja számolt be egy kritikus mentőszolgálati leállásról. Akkor a mentésirányítás rendszere omlott össze, a szakemberhez eljutott információk szerint annál a leállásnál nem működött a telefonos Carol-rendszer, az a CAD-rendszer, amiben a feladatokat rögzítik a hívásfogadók, de leállt a MirGis térképrendszer így az egységek követhetetlenek voltak, továbbá leállt az Esetlap adminfelület és a levelezőrendszer.