11-es zárórát írna elő Őrsi polgármester a Margit-negyedben, hogy ne alakuljon ki a pestihez hasonló bulinegyed Bel-Budán

KULTÚRA
április 17., 05:59
photo_camera Őrsi Gergely Fotó: Németh Dániel/444

Őrsi Gergely nem szeretné, hogy a pesti bulinegyed budai változata jöjjön létre a Margit híd budai hídfője és a Széna tér közötti, az úgynevezett Margit-negyedben – mesélte a 444-nek a második kerületi polgármester. Azt viszont annál inkább szeretné, hogy a régóta kiadatlanul álló önkormányzati üzlethelyiségek kedvezményes bérbeadása révén kialakított új kulturális-szórakoztató negyed döntően kulturális profilú maradjon.

Éppen ezért olyan javaslatot visz a testület elé csütörtökön, ami szerint a Margit-negyed szórakozóhelyein este 11 óra legyen az alapértelmezett kötelező záróra. (Jelenleg ebben nincs korlátozás.) Az indítvány értelmében lehetséges lenne ugyanakkor egyedi kérelmet benyújtani, ha valaki tovább tartana nyitna.

Őrsi a kérdésünkre azt mondta, a javaslat célja, hogy megőrizze a mostani arányokat, vagyis a mikronegyed hangsúlyozottan kulturális profilját, amit jól illusztrál, hogy a 35 gazdára talált hely közül csak 4-nek van alkoholárusítási engedélye. (Amit nem az önkormányzat, hanem a kormányhivatal ad ki.) Őrsi hallott olyan információkat, hogy az utóbbi időben élettel megtelt Margit körút már felkeltette egyes bulinegyedbeli szórakozóhely-tulajdonosok érdeklődését, így a nyitvatartási korlátozásnak olyan célja is van, hogy őket távol tartsa. Őrsi hangsúlyozta, nem a már létező helyeket akarják megfojtani, hanem a túlzott bulinegyedesdést próbálják megelőzni. „Kocsmából pont elég van mostanra” – véli a polgármester, aki a kulturális intézmények mellett kisiparosokat és kiskereskedőket tudna még a mikronegyedben elképzelni.

A Margit-negyed projekt 2021-es elindítása óta a szóba jövő 40 üresen álló önkormányzati üzlethelyiségből 35-öt sikerült kiadni, egy Margit körúti és négy, környékbeli mellékutcákban található ingatlannak nem találtak csak bérlőt. Ezek mind üzlet vagy iroda besorolásúak. (A környéken van további 65, szintén üresen álló raktár, műhely vagy pince, jellemzően rossz állapotú helyiségek, de ezek más kategóriába tartoznak.)

A Margit-negyed eddig az utóbbi évtizedek egyik legsikeresebb környékrehabilitációs projektjének tűnik. Úgy telt meg élettel a körút hagyományosan halott alsó szakasza, hogy az újonnan létrehozott helyek nem kis része működő kultúrhelyszín, mint például Budapest legjobb mikrogalériája, az Analóg Angelika-féle Start, amelyikről korábban ezt a kiállításmegnyitó szöveget is tartalmazó cikket írtam. Vagy a Dante. Vagy a Szerkesztőség.

Az előterjesztésben van egy pont, ami az egész 2. kerületre vonatkozik: eszerint a kerthelyiségek 11-ig lehetnének nyitva, és szabadtéri rendezvényt is csak eddig lehetne tartani.

Ami a Margit-negyedet érinti: a 11 utáni nyitvatartásnak egy rakás szigorú feltétele lesz, köztük olyanok, hogy az adott helynek saját logójával ellátott poharakat kell használnia, illetve biztonsági személyzetet kell alkalmaznia, akik fenntartják a rendet a közterületen. De feltétel az is, hogy a hely tulajdonosa kérje a zajkibocsátási határérték megállapítását, és teremtse meg a feltételeket annak betartásához. Az összes feltétel itt olvasható.