Szerda reggeltől több budapesti kerületben, a Főpolgármesteri Hivatalban és több mint egy tucat vidéki helyszínen is sztrájkba kezd több ezer önkormányzati köztisztviselő – mondta a hvg-nek Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke. Az érintett helyeken nem veszik fel a munkát például az anyakönyvvezetők, a pénzügyesek, az adóigazgatási ügyintézők és a hagyatéki ügyintézők sem.
A keresetek megduplázását, a diplomás bérminimum bevezetését, a köztisztviselői életpálya visszaállítását követelik.
Azt akarják elérni, hogy emeljék meg a gyakran alig nettó 230-280 ezer forintos fizetésüket. 2008 óta változatlan ugyanis az az illetményalap, amit felszorozva – a végzettséggel és a tapasztalati évekkel kombinálva – számítják ki a köztisztviselők bérét. A szakszervezetek szerint ezt a jelenlegi 36 800 forintos illetményalapot legalább 80 ezer forintra kellene emelni.
De követelik még, hogy
Boros Péterné tájékoztatása szerint szerdán reggeltől húsz helyszínen sztrájkolnak majd. A legtöbb helyen egész nap tart a munkabeszüntetés, de a Főpolgármesteri Hivatalban csak két órán át tart az akció.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közleményben jelezte, hogy szolidáris „a tisztességes megélhetést biztosító bérekért küzdő köztisztviselőkkel, és támogatja sztrájkköveteléseiket”.
A Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete Facebook-oldala szerint kedden „a Vasas és más szakszervezetek szolidaritási menetet tartottak a Győri Ipari park területén” az MKKSZ sztrájkoló kollégáiért.