Rizshiány van Japánban, ahol egy év alatt kétszeresére ment fel az abszolút alapélelmiszer ára, de még így is sok boltban egy zsákra korlátozzák az egyszerre megvehető mennyiséget. A kormány közben a vészhelyzeti tartalékhoz nyúlt, és beindult a rizsimport is, amivel talán Trumpot is megpróbálják leszerelni a vámháborúban - bár a japánok rizsben is jobban szeretik a hazait.
A probléma részben még 2023 nyarára vezethető vissza, amikor a hőhullám miatt pocsék volt a termés, de állítólag a tavaly augusztusi földrengés is hozzájárult a hiányhoz, amikor egy még nagyobb, újabb földrengéstől tartva beindult a pánikvásárlás - írja a Washington Post.
Hogy több mint fél évvel később valóban ez áll-e a nem csillapodó rizsválság mögött, némileg kétséges, mindenesetre a nagy- és a kiskereskedelmi ár is a duplájára nőtt egy év alatt. A felelős- és bűnbakkeresés jelenlég ott tart, hogy:
A rövid távú megoldás a szakértők többsége szerint csakis az import felfuttatása lehet. A japán sajtó szerint a kormány fontolóra is vette az amerikai rizsimport bővítését: ez esetleg jó pontot érhet Trumpnál is a vámügyi tárgyalásokon - az amerikai elnök korábban többször is bírálta Japánt a rizsre kivetett vámok miatt. Nem mindenki akar azonban erre várni, amikor otthon már átszámítva 12 ezer forint egy ötkilós zsák rizs: a japán turisták a privát importtal elkezdtek más ázsiai országokból is egyéb szuvenír helyett rizzsel hazatérni.