30 milliót fizettek könyvvizsgálatért a jegybanki alapítványok és cégeik az ÁSZ által kifogásolt időszakban

gazdaság
április 29., 07:13

Ugyanannak a könyvvizsgáló cégnek több mint 30 millió forintot fizetett három év alatt a jegybank Pallas Athéné Domus Meriti Alapítványa és a köré szőtt, átláthatatlan befektetői hálózat néhány meghatározó tagja, írja a 24.hu. A megbízási díjak fejében a BDO Magyarország Kft. könyvvizsgálója az éves beszámolókat rendre hitelesítette, a PADME és a cégek gazdálkodásában mindent rendben talált. Majd jött az ÁSZ, amely semmit nem talált rendben ezekben, és vissza is vonatta az auditokat.

A BDO az alapítványon túl többek között az Optima Befektetési Zrt., az Optima Alapkezelő Zrt. és a GTC Holding Zrt. könyvvizsgálatát is elvégezte. Jellemzően Gaál Edmond volt a könyvvizsgáló, de az Optima Befektetési Zrt.-nél Baumgartner Ferenc végezte az auditot. Az Opten cégadatai szerint mindketten ügyvezetők a BDO-nál.

Az Állami Számvevőszék az idén márciusra véget ért vizsgálata során kérte a könyvvizsgáló minőségellenőrzését, a minisztérium (korábbi PM, idén januártól NGM) a PADME auditját visszavonatta 2021-ig visszamenőleg, Gaál Edmond könyvvizsgálói munkája pedig „nem felelt meg” minősítést kapott.

Nem ez az első eset, amikor a BDO könnyedén elkészíti egy NER-közeli szervezet könyvvizsgálatát. Mint a 24 is felidézi, a 2010-es évek végén az állami energiaholding, az MVM szakított a KPMG-vel, mert a 2018-as auditáláskor kirobbant súlyos informatikai botrány miatt – az MVM egy svájci leányvállalatán keresztül közel 5 milliárd forintért rendelt IT-rendszert egy szlovák lakótelepre bejegyzett, panamai hátterű cégtől – nem végezte el a társaság auditálását. Akkor a KPMG helyére a BDO és szintén Gaál Edmond érkezett, aki „bő egy hét alatt áttekintette a gigantikus cég könyveit, és 2018. június 8-án korlátozás nélkül kimondta, hogy a társaság egyedi éves beszámolója megbízható és valós képet ad a gazdálkodásról” – ahogyan azt a korábbi, még NER által be nem kebelezett Index írta 2018 nyarán.