45 perc ebédszünet jön
Folyamatosan frissülő tudósításunkat lezárjuk, az izgalmasabb pillanatokról külön cikkben számolunk majd be.
Folyamatosan frissülő tudósításunkat lezárjuk, az izgalmasabb pillanatokról külön cikkben számolunk majd be.
A bérlakásprogram a következő napirendi pont, a kísérleti modellben új lakások épülhetnek. Ebbe magántőkét is bevonnának.
A Fidesz szerint is fontos a lakhatási válság enyhítése, de a javaslathoz benyújtottak módosítókat.
Lehoczki Ádám beszél, aki rákérdezett, vajon azért nincs-e itt Kollár, mert esetleg lemondott a mandátumáról. A tiszások mondják, hogy nem.
Ezután idézi Kollár szavait, és többször is hazaárulózza. Felszólítja, hogy távozzon a közéletből.
Kicsivel később megint hozzászól, akkor a Tiszát ukránpártisággal vádolja.
Karácsony egy ponton megjegyzi, hogy ez még mindig az átláthatósági javaslatról szóló napirendi pont.
Gulyás Gergely még egyet kollárkingázik gyorsan, majd rátérnek a következő napirendi pontra.
Radics nem az átláthatósághoz szól hozzá, hanem megint Kollár Kingát hazaárulózza. Hozott neki ajándékot, amit képviselőtársainak ad majd át.
Szerinte Kollár Brüsszel alázatos szolgája, ezt jelképezve hozott neki egy trófeát.
Letette az asztalára, amit egy tiszás képviselő azonnal levett onnan, és hátraadta.
Porcher Áron annyival reagálta le az egészet, hogy meglepte az akció, majd válaszul az MNB-botrányról beszél.
„Azt kérdezik, hol van Kollár Kinga? Hol van Matolcsy Ádám?! Külföldön bujkál.”
A miniszterelnök családjának luxuséletmódját is felhozza. Radics akciójára visszautalva azzal zárt, hogy a Fidesz hazaárulózhat és brüsszelezhet, de Magyarország sosem lesz ellenzékben, a Fidesz viszont igen.
Ezt gyér taps kísérte.
Szécsényi Dániel (Fidesz) elmagyarázza, Kollár azért kapta a kupát, mert örült, hogy mennyi pénzt nem kapott meg Magyarország.
Karácsony azt javasolja, hogy most csak kezdődjön el a vita, de majd a következő ülésen döntsenek a javaslatról.
Radics Béla ügyrendi hozzászólást kért, majd rátért Kollár Kinga nyilatkozatára. Karácsony elvette tőle a szót, mert ez nem ügyrendi kérdés, hanem politikai vélemény.
A javaslat értelmében az 5 millió forint feletti szerződéseket nyilvánossá teszik, a szerződések nagy részét is nyilvánossá teszik majd, és könnyebben kereshetőek lesznek az adatok. Ez érinti a cégeket is.
Gál József (Podmaniczky Mozgalom) nyilvánossá tenné a vezetői kereseteket is, és minden legyen meg egy táblázatban. Szerinte a 3 millió forint fölötti szerződéseket kellene nyilvánosságra hozni, és a már meglévő szerződéseket is nyilvánosságra hozná.
A Fidesz úgy módosítaná az előterjesztést, hogy csak azok a civil szervezetek vehessenek részt a közpénz átláthatóságának vizsgálatában, amelyek nem kaptak USAID forrást.
Gulyás Gergely is hozzászól, aki egyrészt felemlegeti Barna kommentjét, másrészt üdvözölte Niedermüllert is azzal, hogy „reméli, nem volt túl sok a fehér-hetero képződmény, akik közé be kellett jönnie.”
Szerinte Barna Judit a „Gozsdu-lobbit” képviseli, egy kommentben kiállt a bulinegyed mellett. Gulyás elmondta, hogy lementette Barna vonatkozó hozzászólásait, kommentjeit.
Vitézy arról beszél, hogy egy átalakított sétálóutcát sem kellett visszaalakítani, mert annak nagy a társadalmi támogatottsága.
Döme Zsuzsanna (Kutya Párt) szerint gerilla módon már amúgy is sétálóutcák az érintett erzsébetvárosi területek, úgyhogy ez az autósok mentális jólétét is szolgálja, így legalább nem kapnak agyvérzést a dugóban. Ezért is kéri a Fideszt, hogy támogassa a javaslatot. Nem érti, hogy az átalakítást miért nem lépte meg korábban a kerület. Abban bízik, hogy a kisebb helyek teraszengedélyét is támogatja majd a polgármester.
VII. kerületi lakosként üzent Barnának, hogy majd lejátsszák, hogy kik a rossz kerületi lakosok.
Barna arról beszél, már-már zavarba ejti, hogy mennyit nézegeti Gulyás az ő profilját. Azt mondja, minden élhető városban van olyan - jellemzően civil - szerv, ami az éjszakai élettel foglalkozik, a lakosság figyelembe vételével képvisel szereplőket, ebbe szállt be ő is korábban. A következő közgyűlések egyikére beterjeszt egy erre vonatkozó előterjesztést.
Barna Judit (Tisza) annyit tesz hozzá a napirendi ponthoz, hogy a Fidesz azt sem tudja, hol van Erzsébetváros, egy térképen Terézvárosba rakták. Szerinte Deutsch Tamás kampányában is előfordult ez. Hogy segítsen, hozott vaktérképeket.
Radics Béla is készült, kinyomtatott egy kommentet, és azt mondta, az a Barna Judit ne szólaljon meg, aki egy témában a kerületben élőket gondolja a legrosszabbnak. Szerinte ő Deutsch cipőfűzőjéig sem ér fel. Erre hurrogtak a teremben.
Radics kifogásolta a parkolóhelyek számának csökkentését is. Radics szerint hatástanulmány kellene azért, hogy látszódjon, mi lesz a forgalmi rend átalakításából. Radics hosszan kifogásolta a javaslatot, amelyhez több módosítót is beadott, azokat viszont Vitézy nem támogatja.
A sétáló Erzsébetváros programja került napirendre, néhányan ezt is támogatják táblákkal. Az ülésen megjelent a kerületi polgármester, Niedermüller Péter is.
Vitézy Dávid arról beszél, két hónapos tesztidőszakra alakítják át a forgalmi rendet, és egyes helyeken szélesebb körű gyalogos övezetek lesznek.
Ez már egy második körös előterjesztés, amiről Vitézy már egyeztetett a polgármesterrel, és több ponton módosította az eredeti javaslatát. Ezért Niedermüller köszönetet mondott. Hosszan beszélt arról, hogy a polgármestereket tekintsék partnereknek, és ők minden olyan kezdeményezésre nyitott, ami az ott élőket szolgálja.
Ez a fővárosi színházak működésével kapcsolatos előterjesztés. Azt kell jóváhagyniuk a képviselőknek, hogy Karácsony megköthesse a finanszírozási megállapodást a kormánnyal.
Az érintett színházak köre nem változik.
Vitézy Dávid arról beszél, a megállapodás szerint Karácsony belement abba, hogy az Állatkertből átadják a lovardát és a Hol nem volt park területét a Nagycirkusznak. Vitézynek azzal van baja, hogy a cirkuszban szórakoztató célra tartanak állatokat, így a főváros maga segíti elő, hogy ez a helyzet fennmaradjon. Ezzel kapcsolatban beadtak egy módosítót, hogy a lovarda vagy a Hol nem volt park területén ne lehessen kizsákmányolni állatokat.
Barna Judit azt kifogásolja, hogy a kormánnyal kötött megállapodás március végén járt le, ehhez képest csak most kötik a megállapodást. Szerinte ez mutatja a kormányzóképességet.
Keszthelyi Dorottya (DK) kevesli az emelést.
Karácsony szerint a lovarda átadása pont növeli az állatok jólétét, és nem nyitná ki azt a vitát, hogy kellenek-e egyáltalán állatkertek.
Radics szerint Balogh Balázs hazudott, ő nem szaladgált semmilyen pogácsa után. (Balogh elsőre azt mondta, Gulyás és Radics is szaladgált a zárt ülésen, később pontosított, de Radics lecsapott még így is.)
Szerinte nem 17, csak 10 jelölt jelentkezése volt elfogadható, mert vagy ChatGPT-vel írta a szöveget, vagy nem tudta, hogy melyik cégre jelentkezett, vagy nem volt megfelelő végzettsége. Radics kitart amellett, hogy itt paktum van, majd azt üzente Kollár Kingának, elég régóta tart az első napirendi pont vitája, így ha még elindul, részt tud venni a Közgyűlésen. „Ahogy a pártelnöke szokta mondani, ne féljen.”
A napirend végén Karácsony kiállt a jelenlegi cégvezetők mellett. Jövő hét elején tárgyalna Orbán Árpáddal a továbbiakról. Baranyi Krisztina kéri a főjegyzőt, írjon egy hivatalos dokumentumot arról, hogy a bírálóbizottságnak ki látja el a törvényességi felügyeletét.
Orbán Árpád Baranyi kritikáját azzal utasította vissza, hogy a frakció tagja bent ül a bírálóbizottságban. A fideszes kritikákra pedig azt mondta, nem is tettek javaslatot a bizottsági ülésen a pályázati szempontokra. Megint kérte, hogy Karácsony tolja ki a BKK és BKV vezetésére kiírt pályázat határidejét.
Vitézy szerint el tudják érni, hogy Baranyi ott legyen az ülésen, csak annyi kell, hogy az egyik bizottságból visszahívják a kutyapárti képviselőt, és ültessék be őt. Vitézy szerint műfelháborodás Baranyié, minden információhoz hozzáférnek.
Vitézy szerint több jelöltet is beterjeszthetnek majd a közgyűlés elé, ezt semmi nem gátolja.
Vitézy is benne van a bírálóbizottságban, elmesélte, hogyan zajlott az egész zárt ülés. Szerinte a Fidesz először be sem akar menni, majd úgy próbált obstruálni, hogy nem a saját székükre ültek le, ezért Gulyás Gergely folyamatosan rohangált a szavazáson a terem egyik részéből a másikba.
Erre a kutyapárti képviselő elindította a Benny Hill zenéjét.
Karácsony szerint veszteség, hogy ez zárt ülés volt.
Gulyás Gergely szerint despota módon vezeti az ülést Orbán Árpád.
Baranyi Krisztina ismét kifogásolta, hogy ő egy másik bizottság elnökeként nem mehetett be a bírálóbizottság ülésére, nem tudni, kik a jelöltek, és csak egy-egy embert terjesztenek be majd a Közgyűlés elé, ezért ez így szerinte nem valódi jogkör. „A valódi döntést a bizottsági ülésen hozzák meg, nem a Közgyűlésen”, és azt sem derül ki, kiket nem tartott a bizottság alkalmasnak. Baranyi szerint ezt a folyamatot nem lehet átláthatónak nevezni.
Balogh Balázs (Tisza) hozzászólásából kiderült, hogy Gulyás és Radics a pogácsás tálhoz ültek le, onnan rohangált szavazni Gulyás. Radics nem mozdult el onnan.
Gulyás Gergely (Fidesz) azt javasolta, hogy Vitézy üljön át a Tiszához. Az SZMSZ-t azért nem szavazták meg (amivel megszüntették az igazgatóságokat), mert nem volt elég jó. Visszautasította, hogy ők tartanák a posztjaikon a Gyurcsányhoz köthető embereket.
Gulyás azt mondta, semmilyen személyi ügyben nem fognak szavazni, a tiszások fogják eldönteni (a többi ellenzéki képviselővel együtt), hogy maradnak-e a régi vezetők vagy sem. A pályáztatást nem tartja szakmailag és átláthatónak sem, hiszen zárt ülésen tárgyalják az egészet. Ráadásul az sem derül ki az ülésen, hogy melyik jelöltről szavaznak, mert csak számokkal jelölték őket.
A kiesett pályázók anyagát sem adták át a szakszervezetek kérésére, mert "nem releváns".