
Szerdán tette közzé a KSH, hogy minden várakozásnál rosszabbul alakult a GDP az első negyedévben: éves alapon 0,4 százalékkal, az előző negyedévhez képest 0,2 százalékkal esett vissza. A repülőrajt helyetti visszaesésre az április 1-jén még 0,5 százalékos növekedést jósló Nagy Márton vezette nemzetgazdasági tárca egy olyan felütésű közleménnyel reagált, amely külső tényezőkre hárította a felelősséget.
A gazdasági csúcsminiszter – akinek ilyen-olyan nevű gazdasági minisztersége alatt 11-ből 7 negyedévben visszaesett a GDP – az alábbi fontosabb állításokat tette:
Vagyis a magyar kormány mindent megtesz, de az európai környezet, hát az valami borzasztó. Konkrétan Németországot már nem említik, bár eddig előszeretettel tették. Csakhogy a legújabb adat szerint a német gazdaság naptárhatással igazított értéke már 0,2 százalékos pluszban van.
A gazdasági miniszter egyben bejelentette, hogy a korábban meghirdetett 100 új gyár programot 150-re bővíti, és dinamizálják az ipari termelést – több mint egy éve folyamatos az ágazat visszaesése – és erősítik a beruházási aktivitást, ami évek óta szintén mínuszban van. A közlemény azzal zárul, hogy
A magyar kormány továbbra sem adja föl azt a tervét, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedést érje el, a 2025-ös és 2026-os gazdaságpolitikai programok továbbra is ezt az ambiciózus célt tűzik ki maguk elé.
De hogy mi az az ambiciózus cél, arra már nem is mondanak számot.