A csütörtöki kormányinfón többször is szóba került a romániai elnökválasztás, aminek első fordulóját a szélsőjobboldali, magyarellenes George Simion nyerte. Gulyás Gergely minden, a választás értékelését firtató kérdést azzal hárított el, hogy a magyar kormánypártoknak nem szabad beavatkozni a választásokba, meg kell várni a román választók döntését. Bárki is legyen majd a megválasztott elnök, tárgyalni kell a kisebbségi jogokról, és azok kibővítéséről.
Mindez azért érdekes, mert más környező országok esetén nem ennyire szemérmes a magyar politika.
A tavalyi szlovák elnökválasztás második fordulója előtt két nappal, amikor Szlovákiában kampánycsend volt, a kormány propagandacsatornájaként működő magyar köztelevízió közel félórás interjút sugárzott Peter Pellegrinivel, a hatalmon lévő Smer és Hlas végül győztes jelöltjével. Egyébként ugyanez történt az őszi parlamenti választáson is, akkor Robert Ficóval készült hasonló, alákérdezős interjú.
Ezt a cikket teljes terjedelmében csak előfizetőink olvashatják el. Légy része a közösségünknek, segítsd a 444 működését!
Már előfizetőnk vagy?Ruszin-Szendi Romulusz kettős kommunikációja vezérkari főnökként, súlyosabb ügy annál, hogy „valaki a saját zsírját közpénzen szívatja le tábornokként”. A kormánynak nincs átláthatósági törvénye, azt a frakció nyújtja be. Elfogadhatatlan a volt jegybankelnök fia körének gazdagodása - ha ez igaz.
A román történelemben először két rendszerkritikus jelölt, egy szélsőjobboldali és egy független küzdhet meg egymással.
Egy közel félórás alákérdezős Peter Pellegrini-interjút csütörtök reggel már másodszorra adtak le, és nem kétséges: a szombati elnökválasztásig megismétlik még néhányszor.
A magyar külügyminiszter arról beszélt, hogy vannak, akik bele akarnak avatkozni belső ügyeinkbe. Mindezt Banja Lukában.
Soha ilyen jók nem voltak Magyarország és Szerbia kapcsolatai, pedig az elmúlt évszázadokban szinte soha nem volt békés a két ország viszonya. Vučić és Orbán egymástól is sokat tanulnak. Mindezek ellenére az elmúlt jó 10 évben tömeges volt a kivándorlás. Orbán nagyon szeretné, hogy Robert Fico Szlovákiájával is hasonló legyen a viszony, de ez egyelőre nem megy.
Felújítottnak számít-e egy vasútállomás, ha a védőtetőhöz a kínai kivitelező állítólag nem nyúlt hozzá? És csakugyan nem nyúlt hozzá? Az épület első kampányátadásán Orbán Viktor és Aleksandar Vučić is beszédet mondott. A szerb miniszterelnök közben Sanghajban köt újabb üzleteket a kínaiakkal.
Ha Janez Jansa győz, az SDS garantálja, hogy a szlovén nemzet fennmarad, mondta a kormányfő.
Még mindig a legjobb forgatókönyv, hogy nem a színtelen-szagtalan koalíciós jelölt Crin Antonescu, hanem a nyugatos Nicușor Dan lesz a szélsőjobboldali George Simion második fordulós ellenfele a romániai elnökválasztáson. Kelet vagy Nyugat? Ez a tétje a május 18-i választásnak.
Az egykor háromszoros paralimpiai bajnok vívó, olimpiai bronzérmes tőröző Szekeres Pál szerint azért nem támogatták a jelöltségét, mert konzervatív, magyar és kerekesszékes.
NATO-főtitkár lesz a holland fickó, aki letérdeltette volna a magyarokat, Orbán Viktor nem evett meszet, hogy újra von der Leyent támogassa, mégis ő a legesélyesebb. De Meloni frakciója sem várja tárt karokkal a Fideszt.