
„Gyurcsány Ferenc bejelentette azt a döntését, hogy lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul” - jelentette be csütörtökön Dobrev Klára, hozzátéve, hogy el is válnak. Egy DK-s tudomása szerint az elnökséggel sem Gyurcsány közölte a döntést, hanem Molnár Csaba ügyvezető alelnök.
A volt pártelnök elvileg csütörtökön már vissza is adta a parlamenti mandátumát. Arról, hogy miért most döntött így, eddig semmit nem mondtak, a részletek közlését Molnár Csabára bízták, aki az új elnök megválasztásáig irányítja a DK-t. Az új vezető várhatóan Dobrev Klára lesz.
A párt új jelszava a „változás”, legalábbis Dobrev ezzel a tárggyal küldte ki a közleményét, és ezzel is hirdették meg Molnár sajtótájékoztatóját.
Molnár Csaba azzal nyit, hogy Gyurcsány volt a rendszerváltás utáni korszak legtisztességesebb miniszterelnöke, majd hosszan sorolta a különbségeket Gyurcsány és Orbán között. Molnár szerint Gyurcsányt „mindig a haza érdeke vezette, nem magát nézte, hanem az országot”. Hálásak neki az elmúlt több mint 2 évtizedért.
Molnár szerint „a laposföldhívők a jövőben is keresni fogják a háttérben meghúzódó Gyurcsány-szálat, de Gyurcsány valójában saját döntése alapján teljesen visszavonult a közélettől.”
Azt mondta, a DK-ra új időszak vár, Dobrev már bejelentette indulását, Molnár szerint meg is választják.
„Véget ér a jobboldal silány, gyurcsányozós világa” - mondja Molnár, aki szerint baloldali pártra szükség van. Nem játszanak kiszorítósdit, mint a Tisza, és nem is adják fel, mint a Momentum: a DK mind a 106 egyéni körzetben jelöltet állít. Ők az egyedüli baloldali párt, amelyiknek esélye van bejutni az országgyűlésbe. Szerinte szánalmas a DK-t temetni.
Közölte azt is, a DK politikai jövőjéről Dobrev Klára vasárnap fog beszélni. A menetrendről annyit mondott, 5 napos online szavazással választják meg az új elnököt, a szavazás május 28-án kezdődik, június 1-re lehet meg az új vezető.
Dobrev a 2026-os választás után magyar parlamenti képviselőként folytatja (ő az egyik EP-képviselő), de pártelnökként az ideje nagy részét már most is itthon fogja tölteni.
Közölte azt is, Gyurcsány helyett Rónai Sándor alelnök ül be a parlamentbe, és politikai értelemben Dobrev vezeti majd a frakciót, közjogi értelemben viszont Sebián-Petrovszki László. Ő már csütörtökön be is állt.
Nagyon sokan kérdezték Molnárt arról, hogy Gyurcsány Ferenc miért pont most mondott le, a 444 is ezzel kezdett. Arra is kíváncsiak voltunk, ezt miért nem ő maga jelentette be.
Molnár azzal nyitott, azért nem fejtette ki ezt bővebben, mert a csütörtöki Facebook-posztban ezt részletesen indokolták.
Azt mondta, annak akart Gyurcsány véget vetni, hogy a jobboldal hazug gyurcsányozással akarjon mindent megúszni. Az időzítés oka pedig szerinte egyszerű: egy évvel a várható közvetkező választás előtt akarta meghozni a döntést, hogy ennyi idő alatt fel tudjon készülni az új vezetés.
Molnár azt mondta, a DK elnökségi ülésén Gyurcsány azt kérte, ne vele és a múlttal foglalkozzanak, hanem tekintsenek előre, ezért is Dobrev oldalán tették közzé a távozásról szóló posztot.
A 444-nek egy politikus csütörtökön arról beszélt, Gyurcsány azért mondhatott le, mert a belső politikai viták után érezhette, hogy elfogyott körülötte a levegő. Ilyen információi vannak az RTL-nek is, a csatornának is azt mondták többen, hogy a politikusok egy része fellázadt Gyurcsány ellen, és sokan aggódnak az egyre erősebb Tisza párt miatt. Molnár ezt nem erősítette meg, azt ismételte meg, hogy Gyurcsány egy személyben döntött, nem helyeztek rá nyomást.
Más úgy hallotta, Dobrev és Molnár gyakorolt rá nyomást, ezt a kérdést egyenesen kormánypropagandának minősítette. Állítja, nem szaporodtak meg a politikai konfliktusok Gyurcsány és Dobrev között.
Arra, hogy még az elnökségi ülésen sem Gyurcsány jelentette volna be a távozását, Molnár azt mondta, ez nem igaz, Gyurcsány elmondta, amit akart, de a részletekről valóban ő beszélt. (Hogy mit értett részletek alatt, nem fejtette ki.)
Visszautasította Magyar Péter szavait is, aki csütörtökön arra utalt, Gyurcsányt a Fidesz mondatta le, mert a kormánypárt ezzel akarta elterelni a figyelmet az általuk nyilvánosságra hozott hangfelvételről.
Molnár Csaba szerint a felvételről még az időjárásjelentés is képes lett volna elterelni a figyelmet, és az sem igaz szerinte, amit Orbán mondott, hogy a Tisza és a DK élet-halál harcot folytatna.
Arról beszélt, Magyar videója semmilyen viszonyban nincs Gyurcsány Ferenc lemondásával, ahogy a pápát sem azért választották meg, hogy a tiszás videóról eltereljék a figyelmet. Ezt a párhuzamot többször is bemondta.
Molnárt szembesítették azzal, hogy Gyurcsány még másfél hónapja is élesen visszautasította, hogy távozna, így kérdés, mi történt az elmúlt másfél hónapban.
Molnár erre is ugyanazt mondta, mint a korábbi kérdésekre: Gyurcsány maga döntött így, saját megfontolása alapján, és ezt az időpontot tartotta helyesnek.
„Az összeesküvéshívők folytathatják a gyurcsányozást, de ezzel már nem kell foglalkozni. Arról, aki csütörtöktől gyurcsányozik, mindenki tudja, hogy hazudik.”
Molnár szerint a válásnak és a visszavonulásnak nincs köze egymáshoz.
Molnár nem gondolja, hogy Gyurcsány a visszavonulással azt ismerte volna be, hogy személyes tehertétel volt.
Szerinte az állandó gyurcsányozás a jobboldal szellemi silányságát mutatja a történet.
A Telex azt kérdezte, Gyurcsány visszavonulása hogyan segíti a baloldalt, mire szintén csak a gyurcsányozás végét hozza fel érvként.
„Lemondása a gyurcsányozást végét jelenti a dolog, Gyurcsány szerint ez jelenti a segítséget.”
Ezek után szerinte a jobboldal újra megpróbálhat az ország dolgaival foglalkozni, az állandó gyurcsányozás helyett.
Kiderült, hogy nem próbálták meg lebeszélni Gyurcsányt a lemondásról. Molnár ezt annyival intézte el, hogy a volt elnök mindig is határozott politikus volt.
Az is kérdés volt, hogyan lesznek életképesek Gyurcsány nélkül. Molnár szerint a következő egy év elég ahhoz, hogy a legfontosabb célkitűzést elérjék, vagyis azt, hogy az országnak egy új, európai, baloldali kormánya legyen. Szerinte az a kérdés, mi jön Orbánék helyett, és többször is elmondta, nincs kormányváltás és új kormány a baloldal nélkül.
A választásra önálló listával készülnek, de ha valaki össze akar fogni velük, az keresse őket. Biztos benne, hogy bejutnak az országgyűlésbe, a saját méréseik szerint a biztos választók körében 8-9 százalékon állnak, nincs olyan mérésük, ami csak 3 százalékot mutat.
Kiderült, Gyurcsány Ferenc közösségi médiás oldalait archiválják. Egy kérdésre elmondta, Gyurcsány könyvet fog írni, de azt mondta, ezt ne tőle kérdezzék már meg.
„Gyurcsány Ferenc csütörtök óta nem közszereplő, nem kell újságírói kérdésekre válaszolnia.”
Azt ígérte, a grábóci házépítést megcsinálják, de hogy mikorra és mennyiből, azt nem tudta megmondani.