Jövő hét hétfőig kitolták a hőségriasztást

időjárás

Az Országos Tisztifőorvos a legfrissebb időjárás-előrejelzés alapján a hétfőtől péntekig érvényben lévő országos másodfokú hőségriasztást egészen jövő hét hétfő éjfélig meghosszabbítja. Ez idő alatt az ország teljes területén érvényben marad a hőségriasztás, olvasható a katasztrófavédelem közleményében.

Mint tájékoztattak, a tartósan magas hőmérséklet megterheli a szervezetet, különösen akkor, ha az éjszakai lehűlés sem hoz felfrissülést. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a hőhullámok idején emelkedik a mentőszolgálat riasztásainak a száma, különösen az ájulásos rosszullétek, keringési rendellenességek és kiszáradás miatt.

Ezért a lakosságot fokozottan arra kérik a következő napokban, hogy:

  • lehetőség szerint hűvös, árnyékos környezetben tartózkodjanak, a fizikai megterhelést korlátozzák a kora reggeli és esti órákra,
  • pótolják az elveszített folyadékot és ásványi anyagokat,
  • az idősebb vagy krónikus beteg családtagokat rendszeresen látogassák meg, és ellenőrizzék, hogy elegendő folyadékot fogyasztanak-e,
  • akik klímaberendezést használnak, ügyeljenek arra, hogy ne legyen túl nagy hőmérséklet-különbség a kinti és benti levegő között (az ajánlott különbség legfeljebb 6-8 °C, ne állítsák 25°C-nál hűvösebbre),
  • strandoláskor védjék bőrüket az erős UV sugárzástól legalább 30 faktoros napvédő krémmel, amelyet naponta többször is használjanak. Felhevült testtel ne ugorjanak be a vízbe.

Mint írják, a nagy meleg hatással van az alvásminőségre is. Ha éjszaka sem tudjuk kipihenni magunkat, másnap nő a fáradtságból fakadó hibák esélye a munkahelyen, otthon és közlekedés során. Ezért fontos, hogy a munkáltatók és intézményvezetők is fokozott figyelmet fordítsanak a hőhullám idején dolgozók védelmére, például ivóvíz biztosításával, pihenőidőkkel vagy rugalmasabb munkarenddel.

Fotó: Krzysztof Zatycki/NurPhoto via AFP

Ezen kívül arra is felhívták a figyelmet, hogy a meleg napokon a kültéri levegőminőség is romolhat, a magas ózonkoncentráció légúti tüneteket okozhat, ezért lehetőleg kora reggel vagy este szellőztessünk.

Arról is beszámoltak, hogy idén már csaknem hatezer szabadtéri tűzhöz riasztották a tűzoltókat, ezeknél harminchatan megsérültek, 55 millió négyzetméternyi terület leégett. Naponta százával keletkeznek tüzek, amelyek nemcsak a természetes, hanem az épített környezetet és a mezőgazdaságot is veszélyeztetik.

Továbbra is tűzgyújtási tilalom van érvényben az egész országban. A nagy hőségben senki ne gyújtson tüzet a szabadban. Saját kertben lehet bográcsozni, grillezni, de a tüzet egy percre sem szabad felügyelet nélkül hagyni.

A melegben csökkenhet a kémények huzathatása, amely miatt a nyílt égésterű vízmelegítők környezetében szén-monoxid keletkezhet. Idén nyáron már 129 helyre hívták a tűzoltókat szén-monoxid miatt.

Aki további, naprakész információkat szeretne a VÉSZ applikáción keresztül tájékozódhat vagy a katasztrófavédelem honlapján.