Képtelen kikecmeregni a gödörből az ipar, 1,3 százalékkal csökkent a termelés egy hónap alatt

gazdaság

Ha volt is egy hónappal ezelőtt az ipari termelési adatok láttán hurráoptimizmus, annak a KSH péntek reggeli legfrissebb adatai biztosan véget vetnek. A statisztikai hivatal közlése szerint májusban az előzetes adatok alapján 2,6 százalékkal csökkent az ipari termelés volumene előző év azonos időszakához képest (a nyers adat megegyezik a munkanaphatással megtisztítottal), az áprilisi 2,3 százalékos zsugorodás után. Ezzel folytatódott az immár több mint két éve tartó lejtmenet, éves bázison nézve 2023 januárja után ugyanis mindössze egyetlen hónapban, 2024 februárjában tudott bővülni az ágazat teljesítménye.

Forrás

Idén májusban áprilishoz képest újfent csökkent a kibocsátás, 1,3 százalékos volt a mínusz. És ez az az adat, ami az egy hónappal ezelőtti hurráoptimizmust túl korai örömködéssé teszi. Egy hónappal ezelőtt arról írhattunk, hogy nagyon rég volt példa, hogy két egymást követő hónapban növekedni tudjon az ipari termelés, ez pedig némi optimizmusra adott okot. A májusi havi szintű visszaesés azonban visszaigazolja, hogy az ágazat egyáltalán nincs még kint a gödörből, sőt, kikecmeregni sem tud onnan.

A 2021-es év havi átlagához mérve ugyanis ismét 6,7 százalékkal marad el az ágazat teljesítménye, aminél mindössze kettő hónapban volt nagyobb az elmaradás mértéke: idén februárban és márciusban, amikor egyaránt 6,9 százalékos volt a lemaradás.

Fotó: KSH

A KSH szerint a feldolgozóipari alágak döntő többségében csökkent a termelés volumene az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A legnagyobb súlyú alágak közül a járműgyártás, illetve a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása bővült, ugyanakkor a villamos berendezés gyártásában, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában visszaesés következett be.

Az ipari termelés az év első öt hónapjában 4,1 százalékkal kisebb volt, mint 2024 azonos időszakában, ez is mutatja, idén mennyivel rosszabb helyzetben van az ágazat. Egy évvel ezelőtt ez az adat ugyanis még csak 2,4 százalékos mínusz volt.