90 éves a dalai láma, ami komoly geopolitikai kérdéseket is felvet

külföld

Marco Rubio amerikai külügyminiszter, három volt elnök (Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama), India miniszterelnöke és Tajvan elnöke is köszöntötte a 90. születésnapját ünneplő dalai lámát.

A tibeti vallási vezető évtizedek óta száműzetésben él Indiában. Pár napja egy videóüzenetben arról beszélt, a dalai láma intézménye fennmarad, nem ő lesz az utolsó dalai láma, és arra készül, hogy a halála után reinkarnálódik.

Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma azt is egyértelművé tette, hogy a reinkarnáció felkutatását kizárólag a Gaden Phodrang Szervezet végezheti majd el. A Gaden Phodrang az 5. dalai láma által a XVII. században alapított egykori tibeti kormányzat neve. Az indiai székhelyű Gaden Phodrang Szervezetet 2015-ben hozták létre azzal a céllal, hogy intézze a spirituális vezetőhöz és a dalai láma intézményéhez kapcsolódó ügyeket.

Fotó: SANJAY KUMAR/AFP

A dalai láma azért beszélt erről, mert a tibetiek attól tartanak, Kína beavatkozhat a kiválasztásba, megerősítve ezzel Peking ellenőrzését Tibet felett. Kína pár napja közölte is ezt a szándékát.

Marco Rubio a dalai lámának a születésnapja alkalmából azt írta, Washington „elkötelezett a tibetiek emberi jogainak és alapvető szabadságjogainak tiszteletben tartása mellett. Támogatjuk a tibetiek sajátos nyelvi, kulturális és vallási örökségének megőrzésére irányuló erőfeszítéseket, beleértve azt is, hogy szabadon választhassák meg és tisztelhessék vallási vezetőiket, beavatkozás nélkül.”

Az indiai miniszterelnök, Narendra Modi azt írta, a dalai láma „a szeretet, az együttérzés, a türelem és az erkölcsi fegyelem tartós szimbóluma”. Modi lelkes támogatása jelentős, hiszen India és Kína heves riválisok, Dél-Ázsia-szerte versengenek a befolyásért, bár a 2020-as határincidens után igyekeztek helyreállítani kapcsolataikat.

A Kína által folyamatosan fenyegetett Tajvan elnöke, Lai Ching-te azt üzente, „a dalai láma példája „mindenkinek szól, aki értékeli a szabadságot, a demokráciát és az emberi jogok tiszteletben tartását”.

(Guardian, MTI)