Idén júniusban a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Májushoz viszonyítva átlagosan 0,1 százalékkal nőttek az árak, közölte a KSH kedden. Az úgynevezett nyugdíjasinfláció ismét a fogyasztói árak átlagos emelkedésénél nagyobb volt, a 4,7 százalékos éves szinttel visszatért az árrésstop előtti, márciusi szintre ez a mutató. Az élelmiszer-infláció ismét 6 százalék fölött volt, egyre kevésbé tűnik tehát hatásosnak az árrésstop.
Az úgynevezett maginfláció 4,4 százalékos volt, ami biztató adat, jelentős csökkenés a májusi 4,8 százalék és az áprilisi 5 százalék után.
Figyelemreméltó, hogy az úgynevezett rezsicsökkentés országában a háztartási energiáért 8,6 százalékkal többet kellett fizetni átlagosan, ezen belül a vezetékes gáz 18,4 százalékkal, a palackos gáz 5,8 százalékkal drágult.
Ha további termékcsoportokat nézünk:
De nézzük a legtöbbeket érintő termékcsoportot, az élelmiszereket! Az éves élelmiszer-infláció, ahogy írtam, ismét 6 százalék fölé emelkedett, csak két hónapig sikerült ez alatt a szint alatt tartania az árrésstopos intézkedéseknek. A 6,2 százalék úgy jött össze, hogy egyes élelmiszerek több mint 20 százalékkal drágultak egy év alatt.
Így például a tojás ára 26 százalékkal nőtt, a liszté 24,4, az étolajé 22,2, a kávéé 20,3, a csokoládé és kakaóé 19,6, a gyümölcs- és zöldségléé 14,1, a büféáruké 10,4, a péksüteményeké 8,1, a tejé 7,3, az alkoholmentes üdítőitaloké 7,1 százalékkal emelkedett. Volt néhány jelentős árcsökkenés is, a margarin ára 31,2, a tejtermékeké 7,2, a párizsi, kolbászé 6,9, a sertéshúsé 2 százalékkal mérséklődött.
A havi árváltozás alakulása biztató, májushoz képest csak 0,1 százalékkal nőttek az árak. Ezen belül: