Sehogy sem áll az a világon egyedülálló beruházás, ami mellett Orbán három éve kötelezte el magát

gazdaság

„A világon egyedülálló beruházás mellett kötelezte el magát partnereivel Magyarország, a világ leghosszabb tenger alatti villamosenergia-vezetékének megépítésére készülünk” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök 2022 decemberében Bukarestben, mielőtt aláírták az Azerbajdzsánból Grúzián és Románián keresztül Magyarországra áramot szállító villamosenergia-hálózatról szóló szerződést.

Az aláírás után az M1 Híradó arról számolt be, hogy a fejlesztés 2026-ra vagy 2027-re készülhet el.

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő kérdésére viszont kiderült, az egész nem áll sehogy. A politikusnak Szijjártó Péter külügyminiszter helyettese, Magyar Levente azt írta, egyelőre a megvalósíthatósági tanulmány véglegesítése zajlik, a zöldenergia-folyosó a 2030-as évek elején állhat üzembe.

Forrás

Hadházy azt írta, az elmúlt három évben egy vegyesvállalatot sikerült csak létrehozni, aminek a legnagyobb teljesítménye a sajtóközlemények gyártása, és a megvalósíthatósági tanulmányra minden évben azt mondják, hamarosan elkészül. “A projekt a politikai kommunikációban „Európa energiabiztonságának záloga”, a valóságban viszont egy tipikus kelet-európai, balkáni történet: nagy szavak, nulla tartalom, végtelen tanulmányírás.”

Orbán a parlamentben
Fotó: Németh Dániel/444

Hadházy arra is kíváncsi lett volna, hogy az ügyben milyen konkrét megállapodásokat írt alá Magyarország, és ebben milyen cégek vettek részt, a projekt előkészítése mennyibe került eddig, miből finanszírozzák ennek a hazai részét, ellátásbiztonság szempontjából mennyi a haszna a projektnek, és mi a garancia arra, hogy valóban zöld áram érkezik majd Magyarországra, tekintettel arra, hogy Azerbajdzsánban jelenleg a megújuló energia aránya mindössze 5 százalék körül van. Ezekre nem kapott választ.