Jövedelmező üzlet: 1,4 milliárd forintot nyert a jegybanki alapítványos cég azon, hogy egy év után eladta a Lánchíd Hotelt

gazdaság

Cikk ajándékozása

A cikkek megosztásához Közösség vagy Belső Kör csomagra van szükséged. Ha még nincs ilyen előfizetésed, a Csomagok között válts most magadnak egyet. Ha már van, lépj be a fiókodba!

Amikor elkezdtem ezt a cikket írni, akkor még teljesen igaz volt az az állítás, hogy valami egészen szokatlan és furcsa helyzet alakult ki az MNB jegybanki alapítványos ügyében jócskán érintett cégeknél. Noha az éves beszámolókat illetően egyikre sem volt korábban jellemző a leadási határidő elmulasztása, idén egyedül csak a lengyel GTC leánycégei adták le megfelelő időben a dokumentumokat. Szűk másfél hónappal a határidő után nem ismerhetjük sem a jegybanki alapítvány, a PADMA, sem az Optima-cégek, sem a Ferida, sem az MNB megbízásokon jócskán gyarapodó, Matolcsy Ádám barátjának tulajdonában lévő Raw Development Kft. tavalyi gazdálkodását. Ez annyiban változott, hogy a Raw időközben leadta a dokumentumokat, és kiderült: rekordbevételt könyvelhetett el, és nemcsak Németországban, hanem Horvátországban is terjeszkedett.

Ugyanakkor az éves beszámolóval már rendelkező GTC-leánycég, a GTC Origine Investments Kft. dokumentumai is egy újabb mozaikkal gyarapítják ezt az egész MNB-s-alapítványos-Száraz Istvános-ingatlankeringős történetet.

Ezúttal a Lánchíd hotellel kapcsolatban derült fény újabb információra. Ahogy tavasszal írtuk, az ingatlant birtokló cégtől és így magától az ingatlantól is megvált a GTC Origine. Érdemes azonban visszamenni a kezdetekhez.

Lánchíd 19 Design Hotel
Fotó: Google Maps

Egy év alatt 1,4 milliárdos nyereség

Eredetileg a kézről kézre járó céget még a Száraz István tulajdonában lévő Danube Hotel Invest Kft. alapította G-Gamma LCHD Kft. néven, majd a hotel épületét apportként bevitte ebbe a cégbe. Korábban az mfor az éves beszámolók alapján arra jutott, hogy ez az ügylet 2,1 milliárd forintos értéket képviselhetett. A G-Gamma előbb a Száraz-féle Quartz Zrt. által kezelt Blue Ingatlanfejlesztési Alap, és a Stofa György tulajdonában lévő SRES Zrt.-hez került, majd két évvel az alapítása után, 2023-ban a jegybanki alapítványok tulajdonában lévő lengyelországi GTC-nél kötött ki. A cég 9,6 millió eurót fizetett érte, ez akkori árfolyamon számolva 3,5 milliárd forintot jelentett.

Csatlakozz a Körhöz, és olvass tovább!

Ezt a cikket teljes terjedelmében csak előfizetőink olvashatják el. Légy része a közösségünknek, segítsd a 444 működését!

Már előfizetőnk vagy?
Jelentkezz be!
Kapcsolódó cikkek