208 centis, farokúszóját is beleszámítva 222 centi hosszú, 64,5 kilós harcsát fogott Máté József a Balatonon. Ez civil szemmel persze óriási hal, de önmagában nem számít kivételes zsákmánynak, hiszen a hivatalosan számontartott magyar rekord majdnem kétszer ilyen nehéz, 119,4 kilós.
Ami miatt mégis cikket ér, az az, hogy ez a legnagyobb feljegyzett harcsafogás a 2011-es nagy balatoni harcsavész óta, amikor becslések szerint a teljes balatoni harcsaállomány fele pusztulhatott el, kezdve a legnagyobb példányokkal.
Az akkori pusztulás okát sokáig egyáltalán nem értették, a ma legelfogadottabb elmélet szerint egy egyébként nem annyira drasztikus vírusfertőzés plusz az igen kemény tél, majd a szokatlanul meleg tavasz összjátéka okozhatta az összeomlást.
A harcsák száma a pusztulás után gyorsan növekedni kezdett, de a Balatoni Hal friss posztja szerint az utóbbi két évben robbant be igazán:
“(…) főképp az elmúlt két év adatai mutatnak igazán szembetűnő ugrást. Azt már 2021-ben is leírhattuk, hogy az állomány a darabszámot tekintve meghaladta a pusztulás előtti szintet, mára pedig tömeg alapon számolva is minimum megháromszorozta... A széles bázist adó fiatal korosztály pedig egyértelműen előre vetíti a jövőt: hamarosan egyre több kapitális méretű harcsafogásnak örülhetünk.”
Ez a bő hatvankilós harcsa ennek a jelenségnek az illusztrációja. Fürdőzőként persze nem kell tartani a harcsáktól, akkor sem, ha két méternél is hosszabbak.