Ukrajna-szakértő: A Sebestyén József halálának körülményeivel kapcsolatos szálak egy kamu Facebook-profilból indultak ki

külföld

A Sebestyén József halálának körülményeivel kapcsolatos szálak egy kamu Facebook-profilból indultak ki, és erre alapozva jelentek meg a kormányközeli sajtóban a hírek, majd nyilvánítottak részvétet a legfőbb közjogi méltóságok - mondja Fedinec Csilla a Jelennek adott interjújában.

„Ugyanilyen részvétnyilvánítás egyszer sem volt olyan magyarok halálakor, akik a fronton estek el, pedig nemcsak mozgósítottak, hanem önkéntesek is vannak közöttük. Ukrajna védekezik, Oroszország pedig nem békegalambokat reptet”

- fogalmaz az Ukrajna-szakértő kisebbségkutató. Szerinte Kárpátalján is csillapítható lett volna a feszültség, ha „a szerencsétlen esetről értelmes párbeszéd, például az egészségügyi kivizsgálásokban való segítségnyújtás felajánlása történik, s nem azonnali ráugrás részleteiben még tisztázatlan helyzetre”.

Annak kapcsán, hogy a magyar kormányközeli sajtó kényszersorozásként hivatkozik az ukrán mozgósításra, a kutató a magyar Alaptörvényre hívja fel a figyelmet, ami ugyanígy felhatalmaz hadiállapot idején a mozgósításra: „A haza védelme nemzeti ügy. Minden magyar állampolgár köteles a haza védelmére.”

Fedinec Csilla
Fotó: Bankó Gábor/444

Fedinec Csilla, akinek nemrég jelent meg könyve az ukrajnai kisebbségpolitikáról, (borítóján annak a Vörös Szabolcsnak a fotójával, „akit a teljes magyar független sajtó ellehetetlenítését megcélzó törvénytervezet fiókba tétele után személyében kezdett támadni a kormányközeli média és a Szuverenitásvédelmi Hivatal a Válasz Online számára készített Zelenszkij-interjú miatt” - fogalmaz a kutató), a Jelennek arról beszélt, hogy miközben a magyar kormány folyamatosan a kárpátaljai kisebbségi jogok korlátozása miatt tart be Ukrajnának, az oktatási törvény kifogásolt cikkelyei valójában soha nem léptek életbe.

2022-től „Ukrajna engedékenyebb és tárgyalóképesebb arcát kezdte mutatni, ami a kisebbségekre vonatkozó jogszabályokban is megjelent, nehéz lenne megmondani, hogy a magyar kormány most pontosan mi ellen tiltakozik. Ha nagyon szigorúak akarunk lenni, a Baltikumban ma rosszabb a kisebbségek helyzete, mint Ukrajnában valaha volt” - mondja.

„Azóta, hogy Trumpot ismét megválasztották az USA elnökének, a civil célpontok szándékos támadása orosz részről megsokszorozódott (...) Nincs olyan család, ahol legalább egy közeli vagy távoli rokon ne halt volna meg a háború következtében.”

- mondta Fedinec Csilla a Jelennek, akiknek a kutató Ukrajna ukránosításáról, nemzetépítésről, az orosz nyelv visszaszorulásáról és a háborús társadalom átalakulásáról is részletesen beszélt.