Magyar szervezetek 58,4 milliárd forintot (172,2 millió dollárt) költöttek az úgynevezett genderellenes, jobboldali konzervatív ideológia terjesztésére egy nemrég megjelent jelentés szerint. A brüsszeli székhelyű Európai Parlament Szexuális és Reproduktív Jogokért Fóruma (European Parliamentary Forum for Sexual & Reproductive Rights vagy EPF) júniusban adta ki A következő hullám: hogyan szerzik vissza a hatalmat a vallási szélsőségek című jelentését, melyben külön foglalkoztak a magyar állam szerepével, ami - ahogy írják - pályázatok, alapítványok és álcivil szervezetek segítségével költötte el magyar adófizetők pénzét és az EU támogatását.
Ezzel a témával foglalkozik a 444 podcastsorozata, A rendes család is, melynek befejező epizódja pár napja jelent meg.
Az EPF jelentésében annak járt utána, hogy hogyan működik az az európai hálózat, ami számításaik szerint 2019 és 2023 között 1,18 milliárd dollárt, vagyis majdnem 400 milliárd forintot költött a konzervatív ideológia terjesztésére.
A források 73 százaléka a jelentés szerint Európából érkezett, 18 százaléka Oroszországból, és 9 százaléka az Egyesült Államokból.
Országokra lebontva az EPF számításai szerint messze a legtöbb pénzt, több mint 58 milliárd forintot a magyar szervezetek költötték ebben az időszakban, kialakítva „egy sajátos, illiberális és a nemek közötti egyenlőséget ellenző befolyási hálózatot.”
A jelentés hosszan taglalja Magyarország és a Fidesz szerepét, ami a kontinens “legszervezettebb és legjobban finanszírozott genderellenes” struktúráját hozta létre.
„Méretét és koordináltságát tekintve messze túlszárnyalja a hagyományos vallási és ultrakonzervatív szereplőket, és súlyos fenyegetést jelent az európai demokratikus normákra és a nemek közötti egyenlőségre” – írják.
Ennek az infrastruktúrának részei azok a szervezetek, amik pályázatokon keresztül osztanak szét támogatásokat: a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., ami több mint 25 milliárd forintot (74,399 millió dollárt) adományozott, és a Batthyányi Lajos Alapítvány, amin keresztül 9,4 milliárd forint (27,585 millió dollár) folyt át 2019 és 2023 között, többek között szervezetek, médiatermékek és események felé.
Ezek kapcsán a jelentés kiemeli a magyar GONGO-k szerepét. Az NGO-kkal szemben (nem állami szervezet, vagyis Non Governmental Organisation) ezek kormány által szervezett nem állami szervezetek (Government Organised Non Governmental Organisations), amik 2019 és 2023 között Európa-szerte a genderellenes költségvetés mintegy harmadáért voltak felelősek.
Az anyagilag legjobban ellátott európai konzervatív szervezet a Jogállam és Igazság Nonprofit Kft.-n keresztül az Alapjogokért Központ, ami több mint 9 milliárd forintból (26 millió dollár) gazdálkodott ebben az időszakban. A 20 leggazdagabb európai szervezet listájára szintén felkerült a Nagycsaládosok Országos Egyesülete is, ami ebben az időben 2,16 milliárd forintból (6,3 millió dollárból) működött.
Az Alapjogokért Központon, a Mathias Corvinus Collegiumon (MCC) és hasonló szervezeteken, illetve külföldi képviseletükön keresztül a Fidesz Európában és a kontinensen kívül is jó kapcsolatokat épített ki: az Alapjogokért Központ Madridban, az MCC Brüsszelben is irodát tart fenn.
A kutatás emellett kiemeli, hogy a részben Mészáros Lőrinc és a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt-n keresztül a magyar kormány tulajdonában álló MBH bank hitelezte a spanyol és francia jobboldali pártokat is - akikkel 2024 óta az Európai Parlamentben a Patrióta Európáért pártban is együttműködnek.
Az EPF jelentése téma volt a kormányközeli sajtóban is, miután az Index beszámolt róla. A lapnak az uniós források felhasználásának koordinációjáért felelős miniszteri biztos, Petri Bernadett is nyilatkozott, aki szerint az uniós finanszírozásokkal kapcsolatban „egyre inkább az látszik, hogy a hagyományos vagy akár egyházi kötődésű szervezeteket ezekből a programokból nagyon sokszor kiszorítják, mondván, nem eléggé diverzek, nem eléggé progresszívek, nem eléggé haladók.” Petri szerint a jelentésben „valójában a konzervativizmust az extremizmussal mossák össze, tehát azt mondják, hogy ami konzervatív, az extrém.”
A jelentéssel kapcsolatban megszólalt Hölvényi György EP-képviselő és Orbán Balázs is, mindketten azt kifogásolva, hogy az EPF szélsőségesnek nevezte a kormányzat álláspontját, vagy ahogy Orbán Balázs fogalmazott: „ha a család, nemzet és józan ész “extrémnek” számít, akkor a normalitás ma már lázadás”, ugyanakkor a jelentésben említett összegekről nem írtak semmit.
De mi ez az egész genderellenes ideológia? „A korábban abortuszellenes szervezetek mára genderellenesnek mondják magukat” – mondta el Neil Datta, a jelentés szerzője és az EPF igazgatója A rendes család podcastnak, amely a 444, az olasz Chora Media, a spanyol El Pais Audio és az Europod együttműködésében készült.
„Ez egy modernebb üzenet. És a hatáskörük is bővül” – folytatta Datta, aki évtizedek óta kutatja Európa jobboldali szervezeteit és a köztük lévő kapcsolatokat.
A rendes család podcast bemutatta, hogy hogyan terjesztik a jobboldali pártok ezt a konzervatív ideológiát, hogy milyen szerepe van ebben Magyarországnak, és hogy hogyan befolyásolja ez az európai emberek életét.
A podcast Madridtól, Budapesten és Rómán át Varsóig kutatók, újságírók és nők segítségével mutatta be, hogy hogyan és miért készül a keresztény-konzervatív jobboldal a nők reprodukciós jogainak felszámolására - és miként próbál egyetlen elfogadható családmodellt ránk erőltetni.