A magyar állam 2017 óta már elköltött 12-13 milliárd forintot a Fertő tó „fejlesztésére”, de ilyen alapon akár a Feneketlen-tóba is önthették volna a pénzt (vagy stadionokba, kastélyokba stb.). A tavon ugyanis érdemi fejlesztés alig történt, miközben most már öt éve el van zárva a látogatók elől az egykori vízitelep partszakasza, és hetedik éve nem lehetett fürdeni a tó magyar oldalán lévő egyetlen parti strandon.
A 24.hu most nagy lélegzetű anyagban mutatja be, mi a helyzet az osztrák-magyar határtó magyar oldalán, amiről 2023 őszén ígérte meg Farkas Ciprián soproni polgármester, hogy azt visszakapják a soproniak. „A vízpart el van zárva az emberek elől, oda nem lehet lemenni. Ennek oka, hogy a bejárattól az északi kikötőig vezető utat mind a két oldalon drótfonatos kerítés kíséri” – mondta a lapnak a jelenlegi helyzetről Kun Zoltán, a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elnöke.
Az állam 60 hektáron mintegy 45 milliárd forint közpénzből tervezett ide beruházást, de a tervezett projektelemek közül eddig csak az északi kikötőt nyitották meg, az onnan kb. egy kilométerre lévő déli kikötő és a strand, illetve a parti infrastruktúra nem készült el. És a korábban elképzelt tervek nem is valósulnak meg, a lapnak Barcza Attila, a térség fideszes képviselője, a tó és környezete fejlesztésének miniszteri biztosa azt nyilatkozta írásban:
„A Fertő tavi fejlesztés folytatását illetően társadalmi konszenzuson alapuló újratervezésre van szükség. A korábbi tervekhez képest egy kisebb volumenű beruházás megvalósulása várható ütemezett formában (…) az eddigi vélemények alapján jelenleg nincs társadalmi igény szálláshelyek építésére”.
A terület egyébként a cikkben megszólaló civil szervezetek képviselői szerint most meglehetősen elhanyagolt, míg a meder építési törmelékkel, hulladékkal szennyezett az eddigi kivitelező Mészáros Lőrinc-cég munkája nyomán. A beruházás miatt perek is indultak, a Fertő Tó Barátai Egyesület és a Greenpeace többek között azért pereskedett, mert „a Mészáros és Mészáros Zrt. felmentést kapott korábbi engedélye alól, melyben kikötötték, hogy a tó medrében csak a vízi élőlények vegetációs szaporítási idején kívül lehet kotrási munkálatokat végezni (...) ezek a műveletek vélhetően védett fajok tömeges pusztulását okozták” – -írja a lap.