Mit tud kezdeni az irodalom a magyar politikával?

podcast

13 éve élünk a leggyakrabban NER néven emlegetett rendszerben, ám egyelőre csak elvétve születtek regények, amelyek erről a politikai valóságról szólnak. Társadalmi kérdésekről, például a leszakadó országrészekről vagy a szegénységről már jelentek meg fontos művek, de a politika-közeli világot alig érintette bárki.

Miért történt ez így, és egyáltalán baj-e, hogy így van – többek között ezekről a kérdésekről beszélgettünk a Nem rossz könyvek podcast harmadik részében, az adás második felében pedig csatlakozott hozzánk két író-újságíró, Aradi Péter és Dévényi István, akik az elmúlt években megjelent regényeikkel a kevés kivételt jelentették.

Tartalom:

  • 00:00 Hol a helye a politikának az irodalomban?
  • 03:53 Miért nincs több regény a mai magyar politikáról? Közéleti témájú akad bőven, de a politikát mintha kevesen érintenék.
  • 10:45 A költők viszont aktívabbak + humor is hatékony irány, például Bödőcs Tibor regényeiben.
  • 13:15 Nincs nyelv Orbán Viktorról írni. Lehet egyszerűen túl közel van hozzánk ez az egész, és időnek kell eltelnie a regények megszületéséig? (Vida Kamilla emlegetett verse hamarosan megjelenik nyomtatásban is, posztoljuk majd akkor a csoportunkba!)
  • 18.20: Egy jó új külföldi regény, politikai felhangokkal: Teju Cole – Tremor
  • 22.45: Két vendégünk Aradi Péter és Dévényi István. És a két regény, amiről beszélgetünk: A csend, amire vágytál, és az Egy vérből valók.
  • 26:30 Miért nincs több politikai regény, és miért van eleve bukásra ítélve minden kísérlet?
  • 31:30 Újságíróként miért érezték, hogy a szépirodalom eszközeihez kell nyúlniuk, hogy elmondják a történetüket?
  • 37:20 Hogyan születtek meg a főszereplőik, mennyi mögöttük a valós tapasztalat?
  • 40:30 Volt, aki magára ismert a regényben?
  • 46:30 Váratlan közös szereplő a két regényben: Pilinszky János.
  • 50:55 Három-három könyv Aradi Péter és Dévényi István ajánlásában.
Dévényi István és Aradi Péter
Fotó: botost/444

A műsor meghallgatható a 444 Spotify- és Apple Podcast-csatornáján is, a korábbi részt itt lehet fellelni.

A következő rész két hét múlva érkezik, addig is további könyves tartalmakért ajánljuk indulófélben lévő facebookos csoportunkat, valamint Anna Instagramját és Bence Nemrosszkönyvek Instagramját, ahonnan a podcast nevét is kölcsönöztük.

A címlapkép Botos Tamás munkája.

Legfrissebb podcastjaink

Borízű hang #276: Illegális ebihalak a likőrválogatottban [hószu]

Csallóközi kretének, borsodi ecetes fröccs, féregirtóval rákgyógyító ketyós fitneszguru. Bede Márton megeszik egy dél-olasz lovat. Az indokolatlan Fenyő Miki-szobor. Mikor indulhat az Éva Vermut focivébén? Navracsics lopott pénzt kunyerál, az ebilhalsaga folytatódik.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [rövid verzió]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Ardai Marcell, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [hosszan]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Feltesz az ember egy kis csontot, aztán megy magától – itt az Umami, a 444 új gasztropodcastja

Indul az Umami, a 444 új gasztropodcastja. Az első adásban két Z generációs szakáccsal beszélgettünk, akik a saját helyüket viszik. Pohner Ádám egy kis borsodi településen nyitotta meg Michelin Bib Gourmand minősítésű éttermét, az Iszkort, Hetey Márton a Rákóczi csarnokban indította el hatszékes levesezőjét, a Nem Rament.

Umami
podcast

Borízű hang # 274 [hosszú]: Hallgatóbüdösségi és bongépítő verseny, valamint a „Hülye vagy kretén?” szellemi vetélkedő országos döntője a Fidesz-frakcióban

Radikális fordulat dezodorügyben. NBA-döntő vs. vébé. Ellen-Trumpok halálfej-tetoválással. Tajtékpipa és gravity bong. Németh Balázs elmeállapota. Mikor csuknak már le valakit? Az osztrákoknál az alma is jobb.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast