Függetlenségükért és méltó bérért tüntettek a bírók és bírósági dolgozók, megtöltötték a Nádor utcát

belföld
február 22., 15:34

Több ezren tüntettek szombaton az igazságszolgáltatás függetlenségéért, a bírói véleménynyilvánítás szabadságáért és a hivatáshoz méltó bérért Budapesten. Követeléseik között van, hogy a jogalkotó transzparensen, az érintettek véleményének figyelembevételével fogadjon el bármilyen igazságügyi reformot, és az OBT, OBH és a bíróságok véleményezési jogkörét ne üresítsék ki, ne tegyék formálissá.

photo_camera Fotó: Kristóf Balázs/444
photo_camera Fotó: Kristóf Balázs/444

A demonstrálók a Kossuth térről vonultak az Igazságügyi Minisztérium elé, és megtöltötték a Nádor utcát. A pártfüggetlennek meghirdetett megmozdulást a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) szervezte, részt vett és felszólalt rajta

  • Mikael Sjoeberg, az Európai Bírói Egyesület (EAJ) elnöke,
  • Duro Sessa, az Nemzetközi Bírói Egyesület elnöke,
  • Baka András, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke,
  • Matusik Tamás, a Budai Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírája,
  • Tóth László, a Fővárosi Törvényszék bírósági titkára
  • Boros Katalin, a szervező MABIE elnöke,
  • Kajdi Rita, az Ajkai Járásbíróság egy dolgozója,
  • Köszler Ferenc nyugalmazott törvényszéki tanácselnök.
photo_camera Fotó: Kristóf Balázs/444

Boros Katalin a Telex tudósítása szerint azt mondta, azért adnak hangot véleményüknek, mert az elmúlt időszakban sokakban kétség ébredt, hogy csorbulhatnak a bírók jogai. A bírók kiszolgáltatottá váltak az elmaradt béremelések miatt, miközben nem nyilatkozhatnak. Akkor tudják a társadalom javát szolgálni, ha a bírói függetlenség és az egzisztenciális körülmények is rendben vannak.

„Ha a függetlenség megrendül, minden egyes állampolgár jogai veszélybe kerülhetnek.”

Mikael Sjoeberg úgy fogalmazott beszédében, hogy „szabad és független bírók nélkül nem működik a demokrácia”.

photo_camera Mikael Sjoeberg, EAJ (Európai Bírói Egyesület) elnöke Fotó: Kristóf Balázs/444

A tüntetés egyik fontos előzménye, hogy decemberben az Országgyűlés az Országos Bírói Tanács véleményezése nélkül fogadott el több, a bírókat is érintő jogszabály-módosítást, ami miatt az OBT is érvénytelenítette a megállapodást.

Tuzson Bence igazságügyi miniszter ezután többször is azzal érvelt, hogy a bírák átlagbére az emelésnek köszönhetően 2 millió felett lesz, csakhogy a munka nagyját végző járásbírók többségének fizetése ennek a közelében sem jár, az átlagbért a vezető beosztású és a kúriai bírák fizetése húzza fel.

Transzparens a Magyar Bírói Egyesült február 22-i tüntetésén
photo_camera Fotó: Kristóf Balázs/444

Amikor kiderült, hogy lesz ez a tüntetés, Bayer Zsolt úgy reagált, hogy „pontosan kell regisztrálni”, kik azok a bírók, akik elmennek a tüntetésre. Bayer a listázás szükségességét azzal indokolta, hogy ha ezután egy kormánypárti embernek bármilyen peres ügye akad, "s a tüntetésen jelenlévő valamelyik bíró tárgyalja az ügyünket, akkor haladéktalanul elfogultság miatt kell panaszt tennünk, és mindaddig nem kell – sőt! tilos! – megjelennünk egyetlen egy tárgyaláson is, ameddig le nem cserélik egy olyan bíróra, aki nem tüntetett.”