
Üdv! Ismét itt a 444 napindító hírlevele – de nem az egyedüli –, benne az elmúlt nap fontosabb anyagaival.
Három évvel ezelőtt, 2022. február 24-én indította el Oroszország az Ukrajna elleni inváziót. Vendégszerzőink, Takács Márk és Jójárt Krisztián végigvették, katonai szempontból mit lehet tanulni a háborúból.
Egy rakás nyugati vezető ellátogatott Ukrajnába évfordulózni, de Amerika nem küldött nagyágyúkat, és magyar részről sem érkeztek vezető tisztviselők.
Zelenszkij szerint Orbán emberei is fújhatták a dezinformációs buborékot Trump körül. Magyarország társszerzőként is támogatja az amerikai békehatározatot az ENSZ-ben, az EU ellenében szavazott, Oroszországgal, Fehéroroszországgal, Észak-Koreával, Szudánnal és az USA-val együtt. „A nagy f…” – mondta Szijjártó Péter, aki szerint Magyarország akaratával szemben az ukránok nem lehetnek tagjai sem az EU-nak, sem a NATO-nak.
Közben lehet, hogy a háttérben az eddig sejtettnél közelebb kerültek az ukrán–amerikai megállapodáshoz a kulcsfontosságú ásványkincsek ügyében.
Elindult a parlament tavaszi ülésszaka, ahol Hadházy Ákos a 2007-es Orbán Viktor beszédével zavarta meg a mostani Orbán Viktor beszédét. Gyurcsány Ferenc a térdműtétje miatt nem volt ott.
Kirúgták Ruszin-Szendi Romuluszt a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, az egyetem szerint a volt vezérkari főnök kijelentései kifejezetten alkalmasak a Magyar Honvédség jó hírnevének csorbítására.
Csontvázas jelmezzel indult újra a Volvo-gate miatti büntetőper, ami egy teletömött holland ATM-nek köszönhetően robbant ki: az akkor fideszes vezetésű Pécs 2015-ben az eredeti ajánlatnál 100 milliókkal drágábban vett használt buszokat. (Egyszer már született egy elsőfokú ítélet, de most újraindult az ügy, és az I. rendű vádlott szerint nem követtek el bűncselekményt, de számos kérdésre nem válaszolt, mondván: szeretne még egy kicsit élni.)
Repülőrajt magyar módra: 136 milliárd forint az állami vagyonra, aprópénz Brüsszeltől és 385 milliárdnyi kamatkiadás – sokkal pocsékabbul kezdte az idei évet a költségvetés, mint tavaly, ez pedig nem jó előjel.
Ilyen nagyot még nem zuhantak a magyar beruházások a kétezres években, és olyanra se volt példa, hogy két egymást követő év visszaesést hozzon: meglátszik az uniós pénzek hiánya, és az is, hogy az állam rengeteg beruházást elhalasztott a költségvetés megborulása miatt.
Az FBI új, trumpista igazgatója rögtön ellentmondott egy kormányzati kérésnek: az ügynökség alkalmazottait arra kérte, ne válaszoljanak arra a levélre, amiben Elon Musk szerint fel kell sorolniuk, hogy mit értek el az előző héten, vagy ha ezt nem teszik meg, mondjanak fel. Trump egy jobbos podcastert nevezett ki az FBI igazgatóhelyettesének.
Donald Trumpék 2000 USAID-dolgozót bocsátanak el, több ezret pedig fizetett szabadságra küldenek: csak a kritikus feladatokért, a központi vezetésért és/vagy a speciálisan kijelölt programokért felelős dolgozók végezhetik a munkájukat.
Az AfD a 2029-es választási győzelemre készül: hiába nyertek a konzervatívok, Friedrich Merz valódi mozgástér nélkül kezdi a koalíciós tárgyalásokat, a német választás valódi győztese a Merz hibáira váró AfD.
Merz – aki már meghívta Németországba Benjamin Netanjahut – telefonon beszélt az éppen Trumphoz tartó Macronnal a közös európai stratégiáról: az EU legfontosabb vezetői egyetértenek a követendő tárgyalási stratégiában, és bár reménykednek a folytatásban, azzal a forgatókönyvvel számolnak, hogy Trump Amerikája kiszáll.
Több száz páciense, többségében kiskorúak szexuális bántalmazásával vádolnak egy francia sebészt: a 74 éves férfi nem tagadja a vádakat, de elmondása szerint nem emlékszik mindenre.
Végül kiderült, hogy nincs esélye annak, hogy hét év múlva telibe trafálja a Földet a 2024 YR4 jelű kisbolygó (legalábbis a becsapódásnak pár napja még 3 százalékos esélyt adó NASA legújabb megfigyelései szerint).
Nagyon elvakult rajongónak kell lenni ahhoz, hogy az ember végigülje az új Bridget Jones-filmet.
És megjelent a Borízű hang 210. adásának rövidített, de ingyenes verziója is.