A köztársasági elnöki hivatal átdobta a labdát a kormánynak a Mazsihisz által antiszemitának nevezett irodalmárok kitüntetésének ügyében

belföld
március 17., 15:57

Sulyok Tamás köztársasági elnök adta át a Kossuth-díjat Döbrentei Kornél író, költő, publicistának, illetve a Széchenyi-díjat Takaró Mihály író, irodalomtörténésznek március 15-e alkalmából. A két kitüntetés miatt tiltakozó közleményt adott ki vasárnap a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz). Szerintük az állami kitüntetés „az Orbán-kormány által az antiszemitizmus ellen meghirdetett zéró tolerancia elvével teljes mértékben ellentétes”, mert Takaró és Döbrentei antiszemiták.

„Nem találunk magyarázatot arra, hogy ezt a két antiszemita embert miért kellett 2025-ben is kitüntetni. Azt ugyanis nem fogadjuk el, hogy a munkásságuk alapján megérdemlik. Nem, nem érdemlik meg. Miképpen a magyar kultúra sem ezt érdemli” – közölte a Mazsihisz a két díjjal kapcsolatban.

photo_camera Aki átvette: Döbrentei Kornél. Aki átadta: Sulyok Tamás, Orbán Viktor és Kövér László Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI/MTVA

Volt ennek előzménye. Döbrentei és Takaró már 2019-ben is egyidőben kapott állami kitüntetést, a Mazsihisz akkor is tiltakozott. Mint 6 éve írták: „A Mazsihisz mély meggyőződése, hogy egy nemzeti ünnepen elég egy rasszista, antiszemita irodalmárt kitüntetni, a kettőt már túlzásnak tartjuk”.

Takaró Mihály József Attila- és Németh László-díjas író, irodalomtörténész, tanár (b2), miután átvette a Széchenyi-díjat Sulyok Tamástól a Kossuth- és Széchenyi-díjak meg a Magyar Érdemrend kitüntetéseinek ünnepélyes átadásán, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából az Országház kupolacsarnokában 2025. március 14-én.
photo_camera Három közjogi méltóság és Takaró Mihály Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI/MTVA

Takaró leginkább idézett mondása a témában az volt, hogy a Nyugat „zsidó szennylap” volt (Tamás Gáspár Miklós annak idején írt is erről a 444-re), Döbrentei pedig a Tilos Rádió elleni tüntetésen mondott olyan erős antiszemita utalásokat, hogy utána 160 író – köztük Nádas Péter, Szabó Magda, Esterházy Péter és Konrád György – kilépett a Magyar Írószövetségből.

Megkerestük a Köztársasági Elnöki Hivatalt, hogy Takaró és Döbrentei esetében mérlegelték-e, hogy a Mazsihisz már 2019-ben tiltakozott a kitüntetésük miatt, eljutott-e a hivatalba a Mazsihisz újabb, mostani tiltakozása, és mi a válaszuk rá?

A válasz két mondat volt:

„Megkeresésével kapcsolatban szeretnénk felhívni a figyelmét az Alaptörvény 9. cikk (4) bekezdés f) pontjára, (5) bekezdés első mondatára, valamint a Kossuth-díjról és a Széchenyi-díjról szóló 1990. évi XII. törvény 5. § (1)-(2) bekezdéseire.

A fentiek értelmében tett eleget feladatának a köztársasági elnök 2025. március 14-én.”

A két idézett jogszabály arról szól, hogy a köztársasági elnök kitüntetéseket, díjakat és címeket adományoz, és ezekben az esetben „minden intézkedéséhez és döntéséhez a Kormány tagjának ellenjegyzése szükséges", valamint „a Díjat a köztársasági elnök adományozza. A Díjra javasolt személyekre az e célra létrehozott bizottság ajánlása alapján a Kormány tesz előterjesztést a köztársasági elnöknek."

Vagyis a hivatal arra utal, hogy a kormány terjesztette fel Döbrenteit és Takarót a díjra.

Kerestük a Miniszterelnökséget is, de eddig nem reagáltak a kérdéseinkre.