
24 óra alatt másodszor is elfoglalja az Erzsébet hidat Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő, nagyjából 300-an indultak el a Várból.
A gyülekezési törvény módosítása óta hétről hétre zajló tiltakozás kedden annyiban szintet lépett, hogy míg korábban a tüntetések után - főként a Momentum vezetésével - a demonstrálók egy része különböző irányokba indult el, hogy más hidakat is blokkoljon, tegnap Hadházy annyiban módosította a már lassan megszokott forgatókönyvet, hogy nem statikus tüntetést hirdetett, hanem előre bejelentette, hogy az Erzsébet hídról felvonul a Várba.
A Sándor-palota sarkán felállított színpadon is voltak beszédek (percről percre tudósításunkat itt lehet újraolvasni), amit egy kis kézműveskedés követett, plakátokat lehetett rajzolni, a törvény szövegéből pedig papírrepülőket hajtogattak, ezután viszont a Várba felsétáló tömeg nagyja hazafelé vette az irányt.
Azt Hadházy Ákos is jelezte, hogy tisztában van vele: nem tud mindenki 24 órán keresztül demonstrálni, ezért azt kérte, aki teheti, maradjon, vagy ha mégsem, akkor szerdán 17 órára jöjjön vissza, hogy együtt vonuljanak le az Erzsébet hídra.
Ő maga egész éjszaka néhány tucatnyi tüntetővel a Várban maradt, egyesek még sátrakat is hoztak.
A hangulat ilyen volt hajnalban:
És ilyen szerda délelőtt:
„Dél körül volt egy mélypont, amikor azt éreztem, hogy nem bírom tovább, de most megint jól vagyok” - nyilatkozta Hadházy a 444-nek. „Az éjszaka az nagyon szép volt, amikor a fiatalok erőt mutattak. Tulajdonképpen ez az, amitől a hatalom fél, ha a fiatalok dühösen, de békésen és kitartóan tüntetnek. És ez meg is valósult most. Lehet finnyogni, hogy most éppen nincsenek sokan, de ennek nem is az volt a célja, hogy ma nagy tömeget mozgassunk meg, azt akartuk megmutatni, hogy kitartóak vagyunk, és nem hagyjuk abba a tiltakozást.”
Hadházy szerint részéről azért „sportértéke” is van annak, hogy 51 évesen tudja tartani ezt a tempót, és már a jövő heti tüntetést is szervezik. Hogy az milyen lesz, és tudják-e ott tovább fokozni a demonstráció erejét, arra egyelőre nem tud válaszolni. „Egyelőre azt látjuk, hogy a hatalom minden módon próbálja elgáncsolni ezt a tartós tüntetéshullámot” - magyarázta.
Körülbelül 300-an indultak el a Várból negyed hatkor az Erzsébet hídra. Azt skandálják, hogy „gyertek velünk”, „nem hagyjuk abba”, és diktátorozták is Orbánt.
Menet közben beszéltünk egy Kecskemét körüli családdal, akik egész éjszaka kint voltak a tüntetésen. A lány azt mondta, „nem gondoltam, hogy egy függőágyban töltöm az éjszakát a Sándor palota mellett, de nagyon jó volt” - mondta a lány, és a bátyja szerint is fantasztikus volt.
Azt mondták, eddig minden tüntetésre eljöttek, és ahhoz képest, hogy most szombat óta folyamatosan van valamilyen megmozdulás, azt nagyon pozitívnak értékelik, hogy sokszor látják ugyanazokat az embereket, sokuk fiatal.
„Itt most valami megmozdult, hiszen az látszik, mindegy, ki szervezi az adott tüntetést, az emberek pártoktól függetlenül eljönnek" - mondja a lány. Ő is menne bárhová, ahol ezek ellen az intézkedések ellen lehet tiltakozni. „Talán ha a DK szervezné, akkor nem...” - teszi azért hozzá.
Szerinte sincs sok realitása a törvény visszavonásának, de szerinte itt már nem is arról szól a tüntetés, hanem általánosan az ország rossz helyzetéről. Ő maga az oktatási ügyeket, édesanyja a szociális szférát képviseli.
Hogy akkor mit lehet tenni? Szerintük a vidéket is meg kéne mozgatni, ott ugyanis ezek az ügyek egyelőre szinte láthatatlanok. „Ugyanúgy, ahogy vidéken a covid se látszott” - magyarázta az anya, aki szerint ebben a helyzetben mindenkinek van személyesen is tennivalója. „Én folyamatosan leírom, fotózok, posztolom, amit látok magam körül, beszélgetek a környezetemben élőkkel, próbálom felnyitni a szemüket. Ez is egy feladat, hogy minél többen értsék, mi történik, és tudják, hogy mot lehet tenni ellene” - magyarázza.
A Pride-ra mindenképp kimennek, függetlenül attól, mennyi lesz a büntetés, de amúgy is kételkednek benne, hogy az arcfelismerő rendszer annyi embert tud majd azonosítani, ahányan ott lesznek.
A tüntetők 6 körül értek a hídhoz, „Orbán takarodj”-ot, és „elegünk van”-t skandálva. A tüntetés miatt az egész híd le van zárva, bár a buszokat mindkét irányba átengedik egy sávon. Ezt az ételfutárok is kihasználják.
A BKK korábban azt közölte, 18-21 óra között lehet lezárva az Erzsébet híd.
A színpadot a pesti oldalon állították fel. A fő felszólaló Hadházy Ákos lesz majd, de slammerek is felmehetnek, és civilek is elmondhatják, mi zavarja őket a rendszerben.
A hídon szellősen állnak a tüntetők, a 400 fősre duzzadt menetet nagyjából 50-en várták lent.
Amikor nem beszél senki, zene megy, sok tüntető leült a földre.
Hadházy Ákos a színpadon megköszönte a legelszántabb résztvevőknek a kitartást, és megint azt mondta, a hatalom az elszánt és határozott emberektől fél, akik tudják, hogy az ellenállás nem balhé, hanem kitartás.
Jövő kedden is tüntetni akar a hídon, ezt be is jelentette a rendőrségen, mire közölték, „ez nekik nem tetszik”, forduljon a Kúriához. Csakhogy most hosszú hétvége jön, lehet, hogy addig nem lesz meg a döntés. Hadházy azt mondta, ugyanazt a bejelentést adta be, amit legelső alkalommal, amit késve ugyan, de jóvá hagyott a Kúria.
Hadházy kitért arra, hogy van-e értelme a tüntetéseknek. Legutóbb a netadós tüntetés kényszerítette meghátrálásra a hatalmat, de akkor még megvoltak a demokrácia csírái, nem építették le annyira, mint mostanra. Most már az utolsó téglákat rombolják, versenyezni kell a hatalommal, hogy ki tud nagyobb nyomást helyezni a másikra.
Azt mondta, hogy mindig van benne érzelmi hullámzás, amikor meghirdeti a következő tüntetést, vajon mennyien jönnek el. Aztán rendre megerősített hittel távozik. Otthon viszont, amikor beleolvas bizonyos újságokba, megnéz videókat, megy a finnyogás. Tegnap például a Magyar Hang újságírója privát posztban bohóc shownak nevezte a felszólalásokat. Hadházy arra kérte, hogy ezt ne tegye, és eljöhet az a pillanat is, amikor betiltott újságokért fognak tüntetni.
Néhány százan gyűltek össze a délutáni hídzárra, többségük a Várból sétált le Hadházy Ákossal. Akikkel beszéltünk séta közben, mind azt mondták, jönnek amíg valaki az utcára hívja őket. Volt, aki szerint ez az utolsó pont, amikor még tud küzdeni a szabadságért, más arról beszélt, hogy konkrétan attól fél, hogy a Pride-törvény miatt fizikai inzultus érheti, mivel azzal a kormány felhatalmazást adott a gyűlöletre.
„Én nem akarok elmenni a saját hazámból, de a barátaim már mind leléptek, mert nem tudnak itt élni' - mondta egy egyetemista lány.
Este 8-ig lesznek még civil felszólalók, zenészek, a jövő héten pedig folytatódik a tiltakozás - meglátjuk, milyen formában.
Mi most lezárjuk a közvetítést, köszönjük a figyelmet!