A Fehér Házból hirtelen azt állítják, hogy mégsem akarták annyira befenyíteni a Harvardot

külföld
április 19., 11:33

Bő egy héttel azután, hogy a korábbinál is agresszívebb követeléscsomagot fogalmazott meg a Fehér Ház a Harvard Egyetem felé, a New York Times névtelen forrásokra hivatkozva arról ír, valójában „nem állt szándékukban” elküldeni a levelet.

Az egyetemnek a közigazgatás antiszemitizmus elleni munkacsoportjának egyik tagja azt mondta, a levél felhatalmazás nélkül ment ki, és tévedés történt.

Arról, hogy mi történt, eltérő verziókat hallott a lap. A Fehér Házban néhányan úgy vélték, egyszerűen idő előtt küldték ki a levelet, mások viszont úgy gondolták, ezt még csak a munkacsoport tagjainak akarták szétküldeni.

Az április 11-i levelet mindenesetre Josh Gruenbaum, az Általános Szolgáltatási Igazgatóság megbízottja, Sean R. Kevney, az Egyesült Államok Egészségügyi és Emberi Szolgálatok Minisztériumának megbízott főtanácsosa és Thomas E. Wheeler, az Egyesült Államok Oktatási Minisztériumának megbízott főtanácsosa írta alá, és olyanok szerepeltek benne, hogy

  • ne ismerjék el a palesztinbarát csoportokat,
  • haladéktalanul jelentsék a szövetségi hatóságoknak az egyetem magatartási szabályait megszegő nemzetközi diákokat.

Más hírek szerint követelték azt is, hogy a Harvard csökkentse a hallgatók és az oktatók befolyását az egyetem ügyei felett, és biztosítsák, hogy minden tanszéken többféle világnézet jelenjen meg.

Április 3-án még csak egy általános levelet kaptak a Trump-kormányzattól arról, hogy tiltsák be a például maszkviselést a tüntetéseken, szüntessék meg az egyenlőség és befogadás programjait, de sok elvárás nem volt pontosan kifejtve. A 11-én küldött levélben elvileg ezt részletezték volna, ehelyett egészen agresszív követelésekkel álltak elő.

Valójában arra akarták rákényszeríteni az egyetemet, hogy adja át azokat a dokumentumokat, amikben a külföldi diákok „illegális és erőszakos” cselekményeit listázzák a kampuszon tartott Izrael-ellenes tiltakozó akciók során. Ez a fenyegetés Kristi Noem belbiztonsági minisztertől érkezett, és az egész lényege az, hogy ha nem adják át a feljegyzéseket, akkor megvonják a jogukat külföldi hallgatók fogadására.

A Harvard pár napja közölte, ellenáll a kormányzati követeléseknek. A Harvard elnöke, Alan Garber arról beszélt, függetlenül attól, hogy melyik párt van hatalmon, semmilyen kormánynak nem szabad megmondania, hogy a magánegyetemek mit oktathatnak, kit vehetnek fel és alkalmazhatnak, és milyen tanulmányi illetve kutatási területen tevékenykedhetnek.

photo_camera Fotó: JOSEPH PREZIOSO/AFP

Arra, hogy tévesen küldték ki a levelet, a szóvivő annyit mondott, azt magas rangú tisztviselők írták alá, és a kormány lépései következményekkel járnak.

Miközben ugyanis a Harvard nem teljesíti a követeléseket, Donald Trump befagyasztotta a nekik szánt 2,2 milliárd dolláros szövetségi támogatást. A Trump-adminisztráció márciusban közölte, felülvizsgálja az egyetemmel kötött szerződéseit, mert az intézmény nem lépett fel hatékonyan az antiszemitizmus ellen.