A közterhek február elsejei emelkedése miatt nagyon megdrágult a mezőgazdasági alkalmi munka a termelők számára. A mezőgazdasági idénymunka napi közterhei 1300 forintról 2000 forintra nőttek, az alkalmi munkavállalásé pedig 2700-ról 4400 forintra, írja a Haszon magazin. Emellett ráadásul a dolgozók bérigénye is magasabb már idén, mint tavaly volt.
Ezért a FruitVeb számításai szerint a bérköltségek emelkedése 100-600 ezer forint között lehet hektáronként függően a termelés céljától, az ültetvény korszerűségétől.
Nagypéter Sándor, a Dél-alföldi Kertészek Szövetkezetének elnöke szerint a megoldást egyre nagyobb arányban a harmadik országbeli munkavállalók jelentik, például a Fülöp-szigetekiek, akik „alázatosak, szorgalmasak és megbízhatók”. Ez utóbbi szempont azért különösen fontos, mert a magyar munkások esetében előfordul, hogy egyszerűen nem jelennek meg a munkaterületen, míg a filippínókra ez nem jellemző, így még a magasabb adminisztratív terhek mellett is megéri alkalmazni őket. Ezt a képet árnyalja ugyan, hogy tavaly Nagy Márton 35 ezerre, a korábbi felére csökkentette a vendégmunkásoknak kiadható engedélyek maximális számát.
A lapnak nyilatkozó Bódi László, a Tedej Zrt. vezetője szerint ma már a diákmunkások alkalmazása is nehéz lett, bár korábban volt szerződésük egy szakképző iskolával, a szakképzési törvény módosítása miatt fel kellett hagyniuk ezzel a megoldással az idénymunkát illetően. Ráadásul az élőmunka korlátossága miatt kevesebb idénymunkást tudnak ma már alkalmazni, ami miatt az ültetvényeik méretét is csökkenteniük kellett.