Vlagyimir Putyin elnök aláírta az orosz–iráni átfogó stratégiai partnerségi szerződés ratifikálásáról szóló törvényt, a dokumentumot hétfőn tették közzé az orosz hivatalos jogi információs portálon. A dokumentum a két ország közötti kapcsolatok alapjairól és az együttműködés elveiről szóló, még 2001-ben aláírt jelenlegi szerződés helyébe lép.
A mostani együttműködést, ami hosszú távra rögzíti a Moszkva és Teherán közötti együttműködés továbbfejlesztésének jogi kereteit, január 17-én írták alá, Maszúd Peszeskján iráni elnök moszkvai látogatása során.
A dokumentum kiterjeszti a Moszkva és Teherán közötti partnerséget egyebek között a védelem, a terrorizmus elleni küzdelem, a katasztrófavédelem, és a gazdaság számos területén, emellett közös hadgyakorlatokat is fognak tartani. Andrej Rudenko orosz külügyminiszter-helyettes szerint a szerződés kiterjed a haditechnikai és a katonai együttműködés fejlesztésére, de nem jelenti katonai szövetség létrehozását Iránnal, és nem írja elő egymás katonai támogatását. Ugyanakkor Irán megtámadása esetén Oroszország nem nyújthat segítséget az agresszornak.
A dokumentum értelmében egyébként Oroszország és Irán nem engedi meg, hogy területét a területi integritást fenyegető szeparatista mozgalmak támogatására használják fel. A felek fel fognak lépni az egyoldalú kényszerítő intézkedések alkalmazása ellen, és ezek bevezetését nemzetközileg jogellenes cselekménynek tekintik. Moszkva és Teherán is tartózkodni fog attól, hogy harmadik országok egymás elleni szankcióihoz csatlakozzon, és garantálja, hogy mellőzni fogja az egyoldalú korlátozások alkalmazását. (MTI)