Kitoloncolhatnak az Egyesült Államokból egy orosz kutatót, aki áttörést érhetne el a rákkutatásban

külföld
április 22., 13:14

Az amerikai Harvard egyetem egyik mikroszkópjával áttörést lehetne elérni a rákkutatásban, azonban a mikroszkóp képeinek olvasására alkalmas program fejlesztője ellen éppen vámügyi eljárás folyik.

A Harvard egyik intézetének dolgozó, 30 éves, orosz születésű Kszeniia Petrova február 16-án akart belépni az Egyesült Államokba. A határőrök azonban a bostoni repülőtéren őrizetbe vették, mert nem jelentette be, hogy az általa szállított békaembriókat tudományos kutatásokhoz használják fel.

Petrova ügyvédjét váratlanul érte a hír, mert ilyen vámsértések esetében általában két büntetést szoktak alkalmazni. Elkobozzák az érintett tárgyat, és 500 dollárnyi (első szabálysértésnél 50 dollárnyi) pénzbüntetést szabnak ki. Petrova azonban sokkal szigorúbb büntetést kapott, bevonták az ösztöndíja miatt kapott vízumát, majd letartóztatták.

Kszeniia Petrova
photo_camera Kszeniia Petrova Forrás: Blanche Victoria

Petrova egy lousinianai börtönbe került, ahol a bírósági tárgyalására vár. Ha bűnösnek találják, akár ki is utasíthatják az Egyesült Államokból. Donald Trump szigorú bevándorláspolitikája miatt erre bőven meg is van az esély.

Ez a kimenetel nemcsak a Harvardnak, hanem a fiatal kutatónak is rendkívül kellemetlen lenne. Petrova ugyanis attól tart, hogy Oroszországban börtönbe zárnák az ukrajnai háborúval kapcsolatos nézetei miatt.

Petrova egyik kutatótársa, William Trim azt mondta, Petrovát nem lehet helyettesíteni a különleges mikroszkóppal folytatott kutatásban. Ugyanis ő fejlesztette ki azt a programot, ami a mikroszkópban lévő 100 ezer képet elemzi. (vua NBC News)