Megállapodtak a bíborosok a következő pápa megválasztásának időpontjáról. A konklávé május 7-én kezdődik majd.
A konklávét minden bizonnyal a 70 éves Pietro Parolin – a jelenleg legmagasabb rangú pápaválasztó bíboros – fogja irányítani, aki Ferenc pápa haláláig bíboros államtitkár (a Vatikán „kormányfője”) volt.
A konklávén csak a 80 év alatti bíborosok vehetnek részt. Bár II. János Pál annak idején 120 bíborosban maximalizálta a létszámot, most 136 bíboros szavazhat majd.
A Sixtus-kápolnában osztják majd ki a papír alapú szavazólapokat, a bíborosok a „legfőbb pápává választom” felirat alá írhatják az általuk választott jelölt nevét. Miután végeztek, rangsor szerint odasétálnak az oltárhoz, az összehajtott lapot ünnepélyesen beteszik a kehelybe. Ezután megszámolják a szavazatokat, és az eredményt felolvassák a bíborosoknak.
Ha egy bíboros megkapta a szavazatok kétharmadát, ő lesz az új pápa. Ha senkinek nincs ekkora támogatottsága, akkor a konklávé második, harmadik és negyedik napján akár négyszer is szavazhatnak naponta. Az ötödik nap imaszünetet és vitát tartanak, majd újabb hét szavazási forduló lehet. Ha így sincs eredmény, újabb szünetet tartanak, majd folytatják az eljárást.
A szavazólapokat naponta kétszer égetik el. Ha nincs meg az új pápa, ehhez olyan vegyszert használnak, ami miatt fekete füst száll fel a vatikáni kéményből, ha viszont fehér füst gomolyog, akkor sikerült kiválasztani a következő egyházfőt, aki 30-60 perccel később meg is jelenik a Szent Péter térre néző erkélyen. Ezután kihirdetik a pápai nevét, röviden beszél és elmond egy imát. Pár nappal később hivatalosan is megkoronázzák.
Ugyan elég széles körből lehet meríteni, utoljára 1379-ben volt arra példa, hogy ne a bíborosi kollégiumból válasszák az új pápát.