A liberálisok nyerték a kanadai választást

külföld
április 29., 06:24

Bár a szavazatok számlálása még folyamatban van, a CNN és a BBC is úgy számol, hogy a múlt hónapban lemondott miniszterelnök, Justin Trudeau liberális pártja győzött az előrehozott választáson Kanadában. Az úgynevezett projekciók alapján azt még korai lenne megmondani, hogy a liberálisok egymaguk többségben lesznek-e, vagy más párttal összefogva kell kormányozniuk.

A liberálisok győzelmét nagyban segítette az Egyesült Államok elnökének Kanada-politikája. Mark Carney-nek, a volt jegybankárnak nagy lendületet adott az országban uralkodó Trump-ellenes hangulat. A Trudeau távozásával hatalomra került Carney ügyesen használta ki, hogy Donald Trump folyamatosan azzal fenyegetőzött: annektálni akarja az országot „51. államként”, kétségbe vonta Kanada létezésének értelmét. A liberálisok ezután az ország védelmét a programjuk központi elemévé tették. Arról, hogyan támasztotta fel Donald Trump az összeomlás szélén álló kanadai liberálisokat, itt írtunk bővebben.

photo_camera Mark Carney, miután leszavazott Fotó: SEAN KILPATRICK/AFP

A régóta parlamenti képviselő, Pierre Poilievre vezette konzervatív ellenzék volt a választás nagy esélyese, amikor Trudeau januárban bejelentette lemondását a rossz közvélemény-kutatások, a súlyos megélhetési válság és a kabinetjén belüli belső lázadás nyomán. Trump Kanadára kivetett meredek vámtarifái és szuverenitásának fenyegetései azonban drámaian átalakították a versenyt.

A kampány utolsó hetében ismét csökkent a kormánypárt népszerűsége, Poilievre meggyőzött néhány szavazót arról, hogy Carney nem képviselheti azt a változást, amelyet sok kanadai több tucat közvélemény-kutatásban keresett. Ez azonban nem volt elég, hogy megfordítsa a választás végkimenetelét.

Carney miniszterelnökké válása előtt soha nem töltött be politikai tisztséget. A pénzügyi pályafutása során évtizedekig kormányokat vezetett át jelentős globális válságokon és felfordulásos időszakokon, beleértve Kanada gazdaságának átsegítését a 2008-as pénzügyi válságon, írja róla a CNN. A kanadai kormányfő nem zárta ki a további tárgyalásokat Trumppal, de a „megbízhatóbb” szövetségeseivel való kapcsolatok elmélyítésére is törekedett. Szokatlan módon első miniszterelnöki külföldi útja Európába vezetett, ahol francia és brit tisztviselőkkel tárgyalt a biztonsági, katonai és gazdasági kapcsolatok elmélyítéséről.