
Kemény szavakkal ment neki a kormány legújabb árrésstopos terveinek az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). A közlemény arra reakcióként érkezett, hogy a hétvégén Nagy Márton belebegtette, hogy az élelmiszerek után újabb termékcsoportokra terjeszthetik ki a hatósági árszabályozást, majd ezt hétfőn még megtoldotta azzal, hogy május második felében meghosszabbíthatják a meglévő árréstop-szabályozást is.
Az OKSZ szerint az árrésstop olyan beavatkozást jelent az árképzésbe, amely a működésüket is veszélyeztető mértékben káros az érintett kereskedők gazdálkodására. A magyar kiskereskedelem üzletláncainak egy része már az intézkedés bevezetése előtt is veszteséges volt, mások szerény nyereséggel működnek.
Az árrésstop és annak meghosszabbítása teljesen ellentétes a piacgazdaság működési logikájával, hosszú évekre tönkreteszi a hazai kiskereskedelem működését és visszafordíthatatlan károkat okoz a nemzetgazdaságnak – írja a szervezet közleménye.
Az OKSZ meggyőződése szerint az infláció csökkentését hosszútávon már az élelmiszer árrésstop sem szolgálja, de a háztartási- és tisztítószerek bevonása az árrésstopba rövid távon sem indokolt. Tényekkel is alátámasztják ezt:a piperéknél az elmúlt egy évben regisztrált áremelkedés minimális volt, míg a háztartási szerek pillanatnyilag lefelé húzzák az inflációt.
Az OKSZ arra is felhívja a figyelmet, hogy a termékkör súlya a fogyasztói kosárban mindössze 2-3 százalék, szemben az élelmiszerek 25-30 százalékával, vagyis az ezen a területen elérhető jelentősebb árcsökkenés sem hat érdemben az inflációra.
Az élelmiszer árrésstop még az ígért május végi kivezetéssel is legalább egy évvel elodázza a kiskereskedelmi szereplők hatékonyságjavító beruházásait, ami a jövőben az árakban, a foglalkoztatottak számában, végső soron a fogyasztók gyengébb kiszolgálásában üthet vissza. A szervezet szerint „az infláció kordában tartása minden piaci szereplő elemi érdeke, de ehhez ellátási lánc szinten kell feltárni és kezelni az áremelkedést előidéző okokat, gazdasági tényezőket”.