Másfél évvel ezelőtt egy 60 éves bécsi lakosnál elkezdtek megjelenni a lepra tünetei: „Enyhe bénulással kezdődött a talpamon. Először azt hittem, majd elmúlik magától, de idővel a zsibbadás egyre gyakoribbá vált.” A zsibbadás végül a bokájáról a térdére, majd a könyökére, a kézfejére, végül pedig a fejére is kiterjedt. A beteg orvostól orvoshoz vándorolt, de a tünetek valódi okát sokáig senki nem találta ki.
Végül a beteg egyik orvos barátja egy telefonbeszélgetés közben tippelt leprára. „A távdiagnózis után felkerestem a bécsi közkórházat. A részletes vizsgálatok azonnal megerősítették a gyanút” – mondta a beteg, aki szerint mivel turizmusban dolgozik, lényegében bárhol összeszedhette a betegséget. Európában amúgy is nehéz lett volna összeszedni, mert bár a világon továbbra is terjed a lepra, általában Ázsiában vagy Afrika trópusi régióban szokták azonosítani.
A lepra a világ egyik legrégebbi betegsége. Már az Ószövetségben is említik, és leginkább a középkorban és a kora újkorban volt elterjedt Európa-szerte. A betegség eredete nem tisztázott, de a feltételezések szerint trópusi, szubtrópusi régiókból származhat. Járványt manapság nem nagyon kell tartani, mert az átvitel csak hosszas érintkezés útján lehetséges, és amúgy is vannak ellene hatásos – bár nehezen beszerezhető – antibiotikumok.
A baktérium a szervezetben akár húsz évig is ellehet, mire a betegség kitör. A lepra könnyen felismerhető a bőrön található világos, vörös foltokról. Ha a fertőzés kezeletlen marad, a zsibbadáson túl látászavarokat, de akár a végtagok deformációját is okozhatja – másodlagos fertőzéssel pedig halált is okozhat. Évente továbbra is közel kétszázezer esetet regisztrálnak.
Bár a bécsi beteg először meglepődött, mostanra meg is könnyebbült, hiszen betegsége kezelhető. A kezelést két hete kezdte, de gyógyulás még eltart egy jódarabig. „Most sok pihenésre és türelemre van szükségem – mondta. – Alig várom, hogy hamarosan újra megcsókolhassam a szeretteimet.” (via Kronen Zeitung)