Szombaton a legendás befektető, a világ egyik leggazdagabb embere, Warren Buffett is felszólalt Donald Trump elnök vámjai ellen. Az elmúlt években ritkán nyilatkozó Buffett bírálta, hogy a Trump-kormányzat a vámokat kereskedelmi stratégiai eszközként használja. Szerinte a kereskedelem „fegyverként” való alkalmazása ellenségesebbé tette a nemzetközi kapcsolatokat és destabilizálta a globális piacokat.
„A kiegyensúlyozott kereskedelem jót tesz a világnak”, és „a kereskedelem nem lehet fegyver” - mondta a Berkshire Hathaway nevű pénzügyi óriásvállalat 94 éves elnök-vezérigazgatója. A cég találkozójára a nebraskai Omahában évente mintegy 40 ezer ember zarándokol el, hogy meghallgassa a pénzügyi guru útmutatásait.
„Nem hiszem, hogy jó ötlet olyan világot tervezni, ahol néhány ország azt mondja, hogy ha-ha-ha, mi nyertünk” - mondta Buffett. „Úgy gondolom, hogy minél virágzóbb lesz a világ többi része, ... annál virágzóbbak leszünk mi is”.
„Omaha orákuluma” hangsúlyozta a kiegyensúlyozott és kölcsönösen előnyös kereskedelem fontosságát minden ország számára. „Szerintem nagy hiba, ha van 7,5 milliárd ember, akik nem nagyon szeretnek, és van 300 millió, akik arról hencegnek, hogy ők milyen remekül boldogultak” - tette hozzá Buffet.
„Arra kellene törekednünk, hogy a világ többi részével kereskedjünk. Nekünk azt kellene tennünk, amihez mi értünk a legjobban, nekik pedig azt kellene tenniük, amihez ők értenek a legjobban” - mondta.
Trump szerint a vámjait az indokolja, hogy ezzel az Egyesült Államok számára igazságosabbá teszi a kereskedelmet.
Az amerikai gazdaság és az egész ország jövőjével kapcsolatos aggodalmak ellenére Buffett megőrizte szokásos optimizmusát, és azt mondta, hogy a politikát és annak irányítóit érő kritika a normál ügymenet része.
„Mindig a változás folyamatában vagyunk... Én nem csüggednék... Mindannyian elég szerencsések vagyunk” - mondta.
Miután ez a beszéde végigfutott az üzleti médián, jött az újabb hír: a világ leghíresebb befektetője lemond a Berkshire Hathaway éléről, méghozzá a már korábban megnevezett és kinézett utódja javára. A cég a világ egyik legnagyobb konglomerátuma, amely közel 200 vállalkozásból álló portfóliót kezel. Buffett 1965-ben vette át az irányítását, ekkor még egy közepes méretű textilgyártó volt. (Fox Business, Financial Times)