A dolgozók majdnem harmada elhagyja a gyermekvédelmi rendszert, miközben háromból egy jelentkező marad meg hosszú távon, hangzott el a Belügyminisztériumban márciusban tartott Szociális Ágazati Érdekegyeztető Fórumon, amelynek emlékeztetője a Népszava birtokába került.
A szakmai találkozón a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) is jelen volt, akik a gyermekvédelmi dolgozók kifogástalan életvitelét ellenőrzik. Az NVSZ egyik munkatársa ismertette, hogy tavaly 13 480, gyermekvédelemben dolgozó személy vizsgálatát rendelték el, ebből 13 400-at fejeztek be, 75 esetben állapítottak meg kifogásolható életvitelt.
2025 első két hónapjában 596 dolgozó átvilágítását fejezték be, amiből csak 540 embernél igazolódott a kifogástalan életvitel. Ugyanakkor Horváth Balázs megjegyezte, hogy sokan meg sem várják a vizsgálat végét. Az év végéig várhatón 5000 vizsgálatot végeznek majd el.
Beszélt arról is, hogy a rendszerben alacsony a bűnelkövetők száma, de a bűnügyeké sok. Rendszeresek az olyan feljelentések, amelyeket a munkáltatónak ki kell vizsgálnia, jelenleg 221 eljárás van folyamatban.
A Belügyminisztériumban működő gyermekvédelmi és pszichológiai vizsgálatokért felelős osztály vezetője, Malét-Szabó Erika az mondta, szeretnék kiszűrni a potenciális kockázatot jelentő személyeket, ezt a munkát 40 pszichológus és 33 asszisztens segíti, akik klasszikus pszichológiai módszereket – interjúkat, teszteket – alkalmaznak. Alkohol-vagy drogtesztet nem végeznek, de figyelnek a jelekre. Elmondása szerint, akit a pszichológiai tesztek során alkalmatlannak nyilvánítanak, annak azonnal megszüntetik a munkaviszonyát, de olyan is van, amikor valaki korlátozottan alkalmas minősítést kap, mert olyan magánéleti- vagy munkahelyi problémákkal küzd.
Mint az osztályvezető elmondta, idén február 28-áig 3167 vizsgálati kérőlap előkészítését kezdték meg, ebből 2954 pszichológiai vizsgálatot hajtottak végre. A szakmai munkakörbe felvételizők közül 224-en lettek alkalmatlanok.