XIV. Leó kiállt a bebörtönzött újságírók mellett, és a mesterséges intelligencia kihívásaira figyelmeztetett

egyház
május 12., 12:29

Nem találtam erről megbízható statisztikai adatot, de jó eséllyel a világtörténelem egyik legnagyobb sajtótájékoztatóját tartotta volna XIV. Leó pápa, ha valóban megjelent volna itt a beharangozott 6000 újságíró hétfőn délelőtt. Valószínűleg közel sem voltak ennyien, ahogy 2013-ban sem volt ott mind az 5000 akkreditált kolléga Ferenc megválasztása után a nagy auditóriumban. Ettől még

a mostani óriási tömeg és a hangulat is inkább koncertre emlékeztetett, mint sajtóeseményre.

A pápák majdnem száz éve, a Vatikáni Rádió megalapítása óta élen járnak a tömegkommunikációban, és különösen igaz volt ez Ferencre, aki megválasztása után szabályosan elbűvölte az akkreditált újságírókat, amikor vicceket mondott és személyes történeteket osztott meg. Ilyesmit egyik elődje sem tett, és ezt XVI. Benedektől sem lehetett várni. Ő csak felolvasta előre megírt, rövid beszédét, viszont ebben igen szépen beszélt az újságírói munka fontosságáról.

A szó hagyományos értelmében ezek nem sajtótájékoztatók voltak, hanem úgynevezett audienciák, találkozások az újságírókkal, hiszen kérdéseket nem lehetett feltenni. Arra viszont remekül alkalmasak voltak, hogy a nagyon formális, szabályozott misék, áldások és beszédek után az új pápát kicsit oldottabb közegben lehessen szemügyre venni.

Alapvetések

Ez történt XIV. Leóval is, akit hatalmas ováció fogadott, amikor belépett a terembe. Mielőtt nekilátott volna felolvasni a bekészített szöveget, kedves modorban mondott egy gyenge poént arról, hogy nem az a teljesítmény, ha az elején tapsolnak, hanem az, ha a végén is ébren vannak.

Olasz nyelvű beszédében megköszönte az újságírók munkáját, és olyan jól idézhető mondatokat is mondott, mint hogy

„csak tájékozott emberek hozhatnak szabadon döntéseket”.

photo_camera Fotó: ALBERTO PIZZOLI/AFP

Újra meg újra visszatért a háborúra és a békére. A Hegyi beszédet idézve mondta, hogy az újságíróknak nem szabad elválasztaniuk az igazság keresését attól a szeretettől, amellyel keresik azt. „A kommunikációnk módja alapvető fontosságú: nemet kell mondanunk a szavak és képek háborújára, el kell utasítanunk a háború paradigmáját”. A kommunikáció „nemcsak az információ továbbítása, hanem egy kultúra, egy emberi és digitális környezet megteremtése is, amely a párbeszéd és a vita terévé válik”.

Szolidaritását fejezte ki a bebörtönzött újságírókkal, és szabadon engedésük mellett állt ki. Külön kiemelte azokat, akik háborús övezetekből tudósítanak az életük kockáztatásával.

Különösen nagy tapsot kapott, amikor meleg szavakkal emlékezett meg elődjéről. Ez amolyan hagyomány ezeken az első újságírós audienciánkon: Ferenc „tiszteletreméltónak” nevezte XVI. Benedeket, aki „felejthetetlenként” méltatta II. János Pált, aki „nagyszerűnek” nevezte I. János Pált, míg VI. Pál „kedvesnek és bölcsnek” nevezte XXIII. Jánost.

Ezeket az első médiaeseményeket sokan értelmezik programadónak, és hát a béke kérdése mellett a mesterséges intelligencia az, amelyre XIV. Leó itt is kitért, és amelyről tegnap azt mondta: az emberiség előtt álló egyik legnagyobb kihívás. Most úgy fogalmazott: „hatalmas potenciál” van benne, de „felelősséget és gondos mérlegelést igényel annak biztosítása, hogy mindenki javára lehessen használni, hogy az egész emberiség javára váljon”.

Most nem újságírók

Bár az itt megjelent újságírók egy része a következő években is vatikáni tudósító lesz, és akár kritikusan is tudósít majd az itt zajló eseményekről, ezúttal nem médiamunkásokat láttunk az élő közvetítésen, hanem rajongókat.

photo_camera Fotó: ALBERTO PIZZOLI/AFP

Miután a pápa latin nyelven áldást osztott, odament egyesével a kordonon belül lévő kiválasztott kevesekhez, akik sorra adták át ajándékaikat. Volt, aki letérdelt előtte, más kezet csókolt, áldást kért magára vagy a tabletjére, vagy éppen autogramot egy baseball-labdára. XIV. Leó jól kezelte ezt a túlcsorduló szeretetet, sikerült érdeklődést mutatnia a századik ember felé is, és távozóban megáldotta a felé tartott gyerekeket és a kerekesszékeseket. (Vatican News, NYT)