Szijjártó megvédené az EU-t az egészségre veszélyes ukrán élelmiszerektől, vétózni fog a kormány

POLITIKA

„Magyarország nemmel fog szavazni az ukrajnai mezőgazdasági termékekre vonatkozó korlátlan, teljes vámmentesség Európai Unió általi meghosszabbítására” – ezzel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Antalyában állt elő. Szerinte ugyanis „súlyos károkat okozna a tagállamok számára”, ha fenntartanák a könnyítést.

A „helyzet” a külügyminiszter szerint a következő: Ukrajna rossz minőségű, GMO-tartalmú élelmiszerekkel, „egészségre veszélyes élelmiszerekkel” elárasztja az Európai Unió országainak mezőgazdasági piacait, köztük Magyarország piacát is, amivel „elképesztő károkat okoz az európai gazdáknak, köztük a magyar gazdáknak is”. Szijjártó egyébként az Antalyai Diplomáciai Fórum miatt van Törökországban.

A vámmentesség meghosszabbításáról június 5-én szavaznak az Európai Tanácsban.

Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI/MTVA

Az ukrán agrárexportra vonatkozó vámokat és kvótákat a háború kitörése után, 2022-ben függesztette fel az EU. A fekete-tengeri kereskedelmi útvonalak ezzel párhuzamosan ellehetetlenültek, és Ukrajna hirtelen nagyon sok, nagyon olcsó mezőgazdasági terméket kezdett el az EU-ba exportálni, ami súlyos piaci zavarokat okozott többek között Magyarországon is.

Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy a magyar termelőknek áron alul kellett eladniuk a terményeiket, mert az olcsó ukrán export kiárazta őket a piacról. A gazdák Európa-szerte tiltakozásokba kezdtek, így több tagország, köztük Magyarország is, behozatali tilalmat vezetett az ukrán terményekre.

Így amikor 2024 májusában a Tanács újabb egy évre meghosszabbította a vámmentességet Ukrajna felé, védintézkedéseket épített be az ezt szabályozó rendeletbe. Arra kötelezték a Bizottságot, hogy vezessen be kvótákat, ha a baromfi, a tojás, a cukor, a zab, a kukorica, a dara és a méz behozatala meghaladja a 2021 második felében, valamint a 2022-ben és 2023-ban behozott mennyiségek számtani átlagát.

Azóta a fekete-tengeri exportútvonalak is járhatóvá váltak, legalábbis a 2022-es helyzethez képest, így az ukrán gabona is lekerült a napirendről Európában, gazdatüntetések már jó ideje nincsenek. Hogy Szijjártó Péter pontosan mit ért „súlyos károk” alatt, azt nem részletezte.

Kapcsolódó cikkek