Rahman Musztafajevet, Azerbajdzsán moszkvai nagykövetét bekérették az orosz külügyminisztériumba, közölte Marija Zaharova. A külügyi szóvivő szerint erre Baku „barátságtalan lépései” adtak okot. Zaharova nevén nevezte a dolgokat, olvasatában olyan orosz újságírókat vettek őrizetbe az azeri fővárosban, akik ottani munkájával összefüggésben semmilyen kifogás nem merült fel a helyi hatóságok részéről eddig.
A Meduza hírösszefoglalója szerint nem sokkal korábban derült ki, hogy az azeri rendvédelmi szervek házkutatást tartottak a Szputnyik Azerbajdzsán orosz hírügynökség bakui irodáiban. A helyi média azt közölte, hogy az akció során őrizetbe vették az orosz szakszolgálatok (mármint az FSZB) két munkatársát.
Az orosz nemzetközi propagandamédiához tartozó Szputnyik maga azt állította, hogy Igor Kartavihot és Jevgenyij Belouszovot, az ügynökség vezetőit fogták el. Azt, hogy ők az FSZB munkatársai lennének, a Szputnyik részéről abszurdnak nevezték.
Az azeri belügyminisztérium közlése szerint törvénytelen finanszírozással és működtetésével kapcsolatban nyomoznak. A hatóságok azt is állították, hogy a Szputnyik Azerbajdzsán akkreditációját már ez év februárjában megvonták.
Közvetlen előzményként senki sem említi, pedig csakis az lehet, hogy az elmúlt napokban rendkívüli mértékben megromlott az orosz–azeri viszony egy pár nappal korábbi jekatyerinburgi rendőrségi akció miatt. Az uráli városban a helyi azeri diaszpóra számos tagját vették őrizetbe több tizenöt-húsz évvel ezelőtti gyilkosságokkal összefüggésben – amelyeket egyébként ugyancsak azeriekkel szemben követtek el. A diplomáciai botrányt az robbantotta ki, hogy az elfogás közben két azeri állampolgár életét vesztette. Rács mögé dugni ebben a körben hét személyt sikerült.
Azerbajdzsán követeli Oroszországtól a történtek kivizsgálását és a halálesetekben vétkes rendőrök felelősségre vonását. Ezután több olyan kulturális rendezvény szervezését is megakasztották Azerbajdzsánban, amelyeket a napokban tartottak volna ott az oroszok.
Nem most válik először hűvössé az azeri–orosz viszony az utóbbi hónapokat tekintve, tavaly decemberben az orosz légvédelem Groznij fölött lelőtt egy kényszerleszállásra készülő azeri repülőt, az eset miatt végül Vlagyimir Putyin elnöknek személyesen kellett elnézést kérnie.