Krekó Péter: Nem reális, hogy a rendszer egyik napról a másikra elnyomóvá, erőszakossá váljon

video

Ajándékozás

Cikkek ajándékozásához Közösség vagy Belső kör csomagra van szükséged.

Ha már előfizetőnk vagy, jelentkezz be! Ha még nem, válassz a csomagjaink közül!

Krekó Péterrel, a Political Capital igazgatójával elemezzük a Pride utáni helyzetet, az Orbán-rendszer túlélési vagy változási esélyeit. A politológus szerint Orbán elveszíteni látszik populista báját, de még nem döntötte el, hogy autokratikusabb, erőszakosabb irányba fordul-e. Egyelőre csak retorikájában durvul, és egyre radikálisabb szólamokkal próbálja mozgósítani a szavazóit. A rendszer rendkívüli méretű, óriási erőforrásokkal rendelkező, profi kommunikációs gépezetének üzenetei mostanában nem mindig működnek, de van még jó pár trükkje, szakértelme, és még sok ideje javítani a választásokig.

A podcastot/videót a fizetőfal alatt találják előfizetőink. Később lesz mindenki számára, ingyen elérhető változat.

A beszélgetés fontosabb csomópontjai:

  • 02:00 Pride: megtört a rendszer vagy ellenzéki wishful thinking? Elég átlátszó magyarázat, hogy ez lett volna Orbán mesterterve. De: láttunk már hasonlóan nagy demonstrációt, aminek nem volt komoly belpolitikai hatása.
  • 04:15 Nem nagyon jó ötlet hiányolni az erőszakos rendőri fellépést.
  • 05:00 Független kutatások szerint a magyarok többsége inkább betiltaná a Pride-ot. Ez volt a Fidesz-stratégia alapja.
  • 07:00 A gyerekvédelembe csomagolt homofóbia és Ukrajna lesz a kormány két legnagyobb kampánytémája. A melegellenes vonal működött Lengyelországban is, Duda sikere után fordult rá Orbán. Nem is eredménytelen a homofób hangulat keltésében.
  • 08:50 Nagyon ritka ilyen óriási tüntetés egyetlen atrocitás nélkül. Nem voltak provokációk sem. Nem igazolódtak be a félelemek. A rendőrség profin akadályozta meg, hogy a felvonulók szélsőjobbos csoportokkal találkozzanak.
  • 11:00 A rendszer még nem döntött, merre induljon, de egyelőre csak fenyeget, lebegtet. Beterjesztette és visszavonta a független sajtót ellehetetlenítő törvényt. Nem oszlatta a Pride-ot, sőt megvédte.
  • 12:00 Az ilyen rendszereknek ez a tipikus fejlődési útjuk: amikor már nem tudják uralni a folyamatokat gazdasági és kommunikációs eszközökkel, jön a keményítés, az autokratikusabb irány. Ez retorikában már megjelent Orbánnál, de fontos látni, hogy a szavakat még nem követték tettek.
  • 13:30 Még mindig az információ manipulálása, kézben tartása a hatalom megőrzésének legfontosabb eszköze, nem az erőszak. Szerbiában már a rendőri brutalitásnál tart a rendszer. Grúziában halomra verik a diákokat. (Orbán két fontos szövetségese.)
  • 15:30 A rendszerváltás óta a magyar politika nagyon békés. Erőszakmentes.
  • 16:30 Nem reális elképzelés, hogy ez a rendszer egyik napról a másikra teljesen elnyomóvá, erőszakossá váljon. Nincs meg a hagyománya, nincsenek meg az intézményei. Nem épült ki rendőrállam.
  • 18:00 Miért nem működik a régi hatékonysággal a kormánypropaganda? Tizenöt év alatt Európa legcentralizáltabb médiarendszere épült ki. Ilyen típusú permanens, agydöngölős kampánydömping nincs sehol máshol.
  • 20:00 Nagyon profi kommunikációs rendszer ez, tizenöt év alatt bebizonyosodott. Nem biztos, hogy bénák azok az üzeneteket, amiket mi annak gondolunk. Azt látjuk, hogy hatnak.
  • 21:00 A golyóálló Magyar Péter. A Fidesz népszerűsége is esik. De vannak még trükkjei a rendszernek, van idő javítani.
  • 23:00 Kegyelmi botrány morális törést okozott a rendszerben. Erre jöttek a gazdasági nehézségek, és a hatalomban lévőkkel szemben növekvő általános ellenérzés – ezért nem működik már olyan hatékonyan a propaganda.
  • 25:00 A Fidesz elveszíti populista báját.
  • 27:30 A populista hangot erősebb nyelvezettel próbálják visszahozni. Lázár János amerikai tanácsok alapján káromkodik. A politikusok egyre kevésbé érdeklik az embereket.
  • 32:00 Meddig tart még a varázslók kora?
  • 34:30 A demokrácia mesterséges rendszer, nagyon törékeny intézményekkel.
  • 36:30 Ha egyetlen ember ízlése határozza meg az országot… Magyar Péter is varázsló. És teflon.
  • 38:00 A tribalista szavazók duplázódtak. Fekete-fehéren látják a világot, a politika a jó és a rossz harca. Ez a gondolkodás erősödött az ellenzéki oldalon.
  • 41:50 Amikor az elit önkorlátozása megszűnik, meghal a demokrácia.
  • 44.00 Orbán azért hágja át bátrabban a demokratikus szabályokat, mert az USA elvesztette modelljellegét, modelljellegét, modelljellegét.
  • 48.00 Ha a hatalom kezében van egy nagyon jó stratégia, a világ legjobb kampánystratégái, a közösségi média, a mesterséges intelligencia, akkor beszélhetünk-e még demokratikus közvéleményről? A technológia felül tudja írni a józan ítélőképességünket.
  • 52:00 A viselkedéstudományok fejlődése és a hatalomipar. A közösségi médiacégek folyamatosan kísérleteznek rajtunk.

Tehát a hang alább, előfizetőink már hallgathatják, nézhetik, ingyenes változat egy nap múlva. Tessék előfizetni, életben tartani a független sajtót! Még jól jöhet.

Használati útmutatónk az előfizetős, hosszú verziók kezeléséhez mindenféle podcastalkalmazásokban.

-33%

Fizess elő most Revoluttal, hogy elérd minden műsorunkat!

Ezt az adást csak Belső kör és Közösség csomagjainkkal érheted el.

Gyors fizetés és 33% kedvezmény az első hónapra.

Már előfizetőnk vagy?
Jelentkezz be!
Legfrissebb podcastjaink

Borízű hang #276: Illegális ebihalak a likőrválogatottban [hószu]

Csallóközi kretének, borsodi ecetes fröccs, féregirtóval rákgyógyító ketyós fitneszguru. Bede Márton megeszik egy dél-olasz lovat. Az indokolatlan Fenyő Miki-szobor. Mikor indulhat az Éva Vermut focivébén? Navracsics lopott pénzt kunyerál, az ebilhalsaga folytatódik.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [rövid verzió]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Ardai Marcell, Winkler Róbert
podcast

Borízű hang #275: Félmeztelenül, karfiolfüllel, örök-crackpanorámát bámulni a Demján-negyedben, és ügyet sem vetni a Gajdics Ottó-mémekre [hosszan]

Most a kedves nézők is csak hallgathatnak. A „Hülye vagy kretén?” visszatér. Ramen a Rákóczi téren. Megakvíz: alma vagy marihuána? Napilapmentes ország. Favela a Boráros téren, crackpipák és hajléktalanok a luxuslakások alatt. Amerika nagyobbat bukott Iránban, mint Rottenbiller. Egyél sünt!

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast

Feltesz az ember egy kis csontot, aztán megy magától – itt az Umami, a 444 új gasztropodcastja

Indul az Umami, a 444 új gasztropodcastja. Az első adásban két Z generációs szakáccsal beszélgettünk, akik a saját helyüket viszik. Pohner Ádám egy kis borsodi településen nyitotta meg Michelin Bib Gourmand minősítésű éttermét, az Iszkort, Hetey Márton a Rákóczi csarnokban indította el hatszékes levesezőjét, a Nem Rament.

Umami
podcast

Borízű hang # 274 [hosszú]: Hallgatóbüdösségi és bongépítő verseny, valamint a „Hülye vagy kretén?” szellemi vetélkedő országos döntője a Fidesz-frakcióban

Radikális fordulat dezodorügyben. NBA-döntő vs. vébé. Ellen-Trumpok halálfej-tetoválással. Tajtékpipa és gravity bong. Németh Balázs elmeállapota. Mikor csuknak már le valakit? Az osztrákoknál az alma is jobb.

Uj Péter, Bede Márton, Winkler Róbert
podcast