A magyar börtönben ülő, német aktivista, Maja T. abbahagyta az éhségsztrájkot, írja az MRD. A 24 éves aktivistát azzal gyanúsítják, hogy két éve részt vett a becsület napja résztvevői elleni támadásokban, tavaly júniusban adta ki Németország Magyarországnak. Még június elején kezdett tiltakozni a fogvatartási körülményei miatt, hamarosan úgy leromlott az állapota, hogy átszállították egy börtönkórházba.
A hétfői közleményében azt írta: „Nem akarom tovább megterhelni az egészségemet, mert érzem, hogy ha most nem fordulok vissza, hamarosan túl késő lesz.” Hozzátette, hogy a Budapestről 250 kilométerre lévő börtönkórházban még inkább elszigeteltnek érzi magát, mint a fogházban. Ugyanakkor fenntartja a jogot arra, hogy későbbi időpontban újra elkezdje az éhségsztrájkot.
A közszolgálati csatorna szerint a 40 napos éhségsztrájk után a nem bináris nemű aktivista a szívritmusa 30 alá csökkent, a szívleállás lehetőségét már nem lehetett kizárni, valamint maradandó szervkárosodás veszélye is fennállt.
Korábban Maja édesapja azt mondta, az elkülönítő fogva tartás pszichés kínzásnak minősül. A börtönkórházban is napi 24 órában izolálták Maját. A budapesti illetékes bíróság eddig elutasította annak megvizsgálását, hogy az előzetes letartóztatást házi őrizetre cseréljék, vagy hogy visszaszállítsák Németországba.
2024 nyarán Maja T.-t a drezdai büntetés-végrehajtási intézetből adták át a magyar hatóságoknak. Az ügy országos visszhangot váltott ki Németországban, mivel a karlsruhei Szövetségi Alkotmánybíróság eredetileg megtiltotta a kiadatást.
A hétvégén Johann Wadephul német külügyminiszter bejelentette, hogy ismét tárgyalni akar Magyarországgal Maja T. fogva tartási körülményeinek javításáról. Wadephul megjegyezte továbbá, hogy a Maja T. elleni vádak súlyosak, ezért még ha vissza is szállítanák Németországba, büntetőeljárással kellene számolnia.
A 29 éves német férfitől, a 26 éves német nőtől és a 38 éves olasz nőtől teleszkópos fémrudakat, gumiborítású kalapácsot és gázspray-t foglaltak le.
Börtönkórházba szállítják.
Prioritásuk az aktivista fogvatartási körülményeinek javítása.