Orbán 74,4 milliós jövedelmet vallott be tavaly, a luxizást ostorozó Lázár pedig közel 400 milliót

POLITIKA

Majdnem másfél hónappal az eredeti időpont után végre kiderült, pontosan mennyit is keresett tavaly Orbán Viktor, Rogán Antal és más kormánytagok. A miniszterelnök, a miniszterek és az államtitkárok szja-bevallásának adatait ugyanis eredetileg június 4-ig kellett volna nyilvánosságra hozni a kormány.hu-n, ez azonban csak július 12-én történt meg.

Még egy 2018-as törvény tette kötelezővé, hogy a politikai felsővezetők az szja-bevallástól számított 15 napon belül küldjék el az adatokat a Miniszterelnöki Kormányirodának, amely aztán felölti a dokumentumokat a kormány honlapjára, közérdekű adatok közé. Ezek a dokumentumok azért érdekesek, mert az szja-bevallás kicsit más képet mutat, mint ami a vagyonnyilatkozatokból kiolvasható, egyes adatokat ugyanis pontosabban kell megadni.

Lázár János és Orbán Viktor a mezőhegyesi sportcsarnok átadóján
Fotó: Kristóf Balázs/444

2024-ben a legjobban kereső kormánytag a honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf volt, akinek a 40,6 millió forintos jövedelme mellett volt még 1,5 milliárdos egyéb, különadózó jövedelme is. Utóbbiból csaknem 1 milliárd forint a London Capitalból kivett osztalék, illetve vagyonnyilatkozata alapján majdnem 600 millióhoz juthatott az SBA Invest nevű cégén keresztül, írja a K-Monitor. Ennél a cégnél „csak” kedvezményezett a miniszter, ez a cég volt az, amely megvette a korábbi üzleti érdekeltségeit, de az jól látható a K-Monitor szerint, hogy továbbra is Szalay-Bobrovniczky a haszonélvező.

A második legjobban kereső Rogán Antal az 520,5 millió forintos jövedelmével, ennek döntő része a Mobilsign Kft.-től kapott találmányhasznosítási díj. Ez a megállapodás annyira jövedelmező, hogy tavaly a cég teljes bevételének 40 százalékát kapta meg Rogán Antal, az azonban évről évre nagy kérdés, hogy hogyan lehet a cégből ekkora összegeket kifizetni. A helyzet pikantériája, hogy ezzel Rogán jobban keres, mint a cég tulajdonosa, Csík Balázs.

A dobogó harmadik lépcsőjére pedig Lázár János került fel összesen 394 millió forintos jövedelmével, ami nemcsak elsőre tűnik nagy összegnek. A luxizást mostanában rendre ostorozó építési és közlekedési miniszter alapjövedelme 84,8 millió forint volt, vagyis ennyit kapott miniszteri fizetésként, képviselői tiszteletdíjként és a a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány elnöki pozíciójáért. Emellett még 308,9 millió forint egyéb jövedelmet tüntetett fel, az viszont nem világos, honnan tett szert ekkora összegre.

Ahogy a K-Monitor is felhívja a figyelmet, a vagyonnyilatkozata alapján az osztalékjövedelme és a földjei után kapott pénzei is legfeljebb csak 120 millió forintot tehettek ki. Egy évvel korábban Lázár a 74,8 milliós jövedelme mellett még „csak” 58,8 millió forintos jövedelemre tett szert.

Orbán Viktor jövedelme belesimul a nagy átlagba, egy év alatt 5,5 százalékkal többet, 74,4 millió forintot keresett, amit a miniszterelnöki fizetése és a képviselői tiszteletdíja tesz ki. Szijjártó Péter 60,5 milliós, Nagy Márton gazdasági csúcsminiszter pedig 69,6 milliós jövedelemre tett szert tavaly.

A K-Monitor szerint a kormány adópolitikájának a kormány tagjai között is vannak nagy haszonélvezői, akik jelentős adókedvezményt tudnak érvényesíteni. Ezek alapján:

  • Takács Péter egészségügyi államtitkár majdnem 12 millió forint,
  • Magyar Levente külügyminisztériumi államtitkár 10,5 millió,
  • Révész Máriusz államtitkár 9,7 millió forint,
  • Ágostházy Szabolcs és Nacsa Lőrinc államtitkárok csaknem 8 millió forint,
  • Tuzson Bence igazságügyi miniszter 7 millió,
  • Hankó Balázs kulturális miniszter pedig 6,5 millió forint adókedvezményben részesült.
Kapcsolódó cikkek