Beer Miklós feleslegesnek és bántónak tartja a Szabadság-szoborra tett keresztet

belföld

Beer Miklós nyugdíjas megyéspüspök megdöbbent, hogy felkerült a kereszt a Gellért-hegyi Szabadság-szoborra, a korábbi viták után meg volt róla győződve, hogy a tervet már rég elvetették. A katolikus egyház váci egyházmegyéjének korábbi püspöke a Klubrádióban beszélt erről, hozzátéve, hogy a keresztet az ég felé tartó Szent Gellért szobra mellett nem érti, mi szükség volt erre, és „a kereszt ráerőltetését a Szabadság-szobor talapzatára feleslegesnek és bántónak” tartja.

Tavaly augusztusban derült ki, hogy nemcsak restaurálják a Gellért-hegyen a Citadellát, hanem a sokat megélt Szabadság-szobor talapzatára elhelyeznek egy óriási keresztet is. A döntés ellen többek között a szobrot készítő Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörökösei tiltakoztak.

Fotó: Németh Dániel/444

A keresztről a kormány egyházpolitikájával egyetérteni hajlamos Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek is azt mondta, ő sem szeretné, hogy „a posztamensen egy kereszt díszelegjék, egyszerűen nem való oda”.

Ezek után a magyar katolikus egyház főáramából politikai témákban rendszeresen kibeszélő, a kereszténységet politikai kinyilatkoztatásként és referenciaként kezelő jobboldalisággal szemben kritikus Beer Miklós megszólalása már papírformának tekinthető:

„Ha jól értjük az Úristen üzenetét, amit Jézus Krisztus személyén keresztül nekünk átad, annak a lényege az, hogy ne külsőségekben akarjunk vallásosak lenni, ne a hitünket villogtassuk, hanem az legyen a magatartásunkból fakadó természetes értékrend. Jézus szavaiból sokszor halljuk, hogy ne az utcasarkon állva mutogassuk magunkat, hogy mi keresztények illetve mi vallásosak vagyunk, hanem menj be szobád rejtekébe, mondja Jézus, és ott beszélj a te Istenedhez”

– mondta a Klubrádió telefoninterjújában Beer.

Beer Miklós nyugdíjas megyéspüspök

„A jelképekkel nagyon csínján kellene bánnunk, és megint csak visszatérek ahhoz, hogy a tolerancia elve azt jelenti, hogy figyelemmel vagyunk a más gondolkodású embertársaink az érzékenységére” – jegyezte meg, majd arról beszélt, hogy szerinte a keresztesháborúk és vallásháborúk emléke is „egy kis józanságra kellene, hogy tanítson bennünket”:

„Sok embert bánt ez, Magyarország nagyobbik része nem keresztény, nem hívő”

- mondta a korábbi katolikus püspök.

Kapcsolódó cikkek